Evcil Marketim
Kemirgen Sağlığı Ve bakımıKemirgen TürleriKemirgenler

Tavşan Özellikleri ve Bakımı

Tavşan

Tavşan özellikle küçük çocukların dikkatini çeken bir hayvandır. Ama onlar için iyi bir evcil hayvan değildir. Geçmişten bu güne bu canlılar  Lagomorpha takımı tavşangiller ailesine mensuptur.

Bu canlıların  yavruluk dönemleri, sadece bir hafta sürer. Doğal tabiatlarında haftasına ulaşmış tavşanları anneleri bırakır.

Tavsanlar kendi familyalarında ortalama altmış adet türe sahipler. Görüntü olarak çok sevimlidirler.

Tavşangiller familyasından cüce  adı ile anılan tür, adından da  anlaşılacağı üzere kulakları ve boyunları kısadır. Hollanda civarlarında ilk olarak kendini göstermiştir. 1940 yıllarında türünün yetiştirilmesi amacıyla çoğaltılıp evlere evcil hayvan olarak girmiştir.

Tavşan Fiyatları

Beyaz Tavşan diğer renklerine  göre  daha fazla sahiplendirilir. Ayrıca fiyat konusunda genelleme için tavşanın cinsi önemlidir.

Tavşan Fiyatları

Çünkü her cins tavsanın kendine göre fiyatı vardır.

  • Lop Tavşan fiyatı ortalama olarak 55 TL civarındayken, safkan Hollanda türünün fiyatı 300 TL civarında yükselmektedir.
  • Cüce Tavşan fiyatı ise 170 TL gibi rakamlarda sahiplendirilir.
  • Fiyat miktarını sağlık durumu ve cinsiyet gibi faktörler etkiler.

Tavşan Ne Yer?

Tavsanlar oldukça hareketli hayvanlardır. Gün içerisinde aktif halde bulunmaları sağlıklı beslenmelerini önemli kılar.

Bu canlılar  otçul hayvanlardır.  Özellikle yeşil yapraklı bitkileri yemeği çok severler. Onlar için çok iyi besin kaynaklarından biridir. Ayrıca havuç, turp, enginar ve karnabahar yapraklarını kemirmeyi çok severler. Evcil bir tavşan genel olarak bu besinleri tüketir.

Tavşan Ne Yer

Bu canlılara  şeker oranının yüksek olduğu besinleri çok vermemek gerekir. Özellikle havuç gibi besinler mide problemlerine yol açar.  Özellikle cüce cinsi, mide problemi sık görülür.

Düzenli beslendikleri de ve bakım rutinleri aksatılmadığı taktirde çok uzun yıllar yaşar.

Ayrıca Bağzı cins tavsanların tat alma duyuları çok fazla gelişmiştir. Sevmediği veya bozuk olan bir yiyeceği yemezler. Yemek yemeden önce mutlaka etrafı kontrol ederler. Bu onların karakteristik bir özelliğidir. Loplar ise iştahlı yapısıyla yiyecekleri bu ayrıntıyı atlayarak yer.

Yavru Tavşan Ne Yer?

Onların  yavruluk dönemi  sadece 7 ila 10 gün sürer. İlk haftalarda anne sütü alması onlar için son derece önemlidir.

Yavru Tavşan Ne Yer

Fakat alamaması dahilinde onlara özel hazırlanmış yemlerden vermek gerekir. Ayrıca 15 günlükken kuru saman, kuru yonca ve normal yem vermeye başlanmalıdır. Bu onu hayata daha kolay hazırlar.

Ayrıca yasaklı olan besinler inek ve keçi sütüdür.  Özellikle Loplar ve Cüceler yavrularına bu ürünleri vermek sakıncalıdır.

Tavşan Ne Yerse Ölür?

Tavşan Ne Yerse Ölür

Bir  bakıma yediği her besinden kötü yönde etkilenir. Daha çok yeşil yapraklı beslendiği için besinleri içeriğinde böcek ilacının olması onlar zarara sokar.

Besin verilmeden önce iyice yıkanmalı gerekirse besin için temiz sirkeli su yapılmalıdır. Böylece bir kaç dakika sirkeli suyun içerisinde duran besinler zirai ilaçlardan arınmış olur.

Bu canlılar için zehir hükmünde olan besinler kırmızı yonca ve maydanozdur.

 Tavşan Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır ?

Tavşan Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Bu konuda ayrım yapmak son derece kolaydır. Sadece tavSanı hassas bir şekilde  havaya kaldırıp genital bölgeleri incelemektir.

bu canlılar  dişi ise genital bölgesi rahatlıkla fark edilir. Eğer o bölgede çıkıntı var ise tavsanın erkek olduğunu işaret eder.

Ayrım yapma konusunda yanlışlık olmaması için uzman birine başvurmak gerekebilir.

Tavşanlar Sahiplerini Tanır Mı?

Tavşanlar tıpkı diğer evcil  hayvanlar gibi vefalı hayvanlardır. Bakımı oldukça kolay ve ses çıkarmadı kaldı için sevilirler.

 

Ayrıca sahiplerini kıskanabilirler ve küsebilirler. Bu duruma bağlı ikili ilişkilerde sorun yaşanabilir. Bu canlılar  toplu halde yaşamayı çok severler. Ayrıca aynı alanı paylaştığı bir arkadaşının olması onun için önemli bir ihtiyaçtır. Çünkü gün içerisinde tek başlarına çok sıkılırlar.

Tavşan Sahibi İle Nasıl Anlaşır? 

Lop tavşanlar genel olarak diğer tavsanlara göre serin yapılı olurlar. Sahiplerine zaman içerisinde alışırlar.

Tavşanlar Sahiplerini Tanır Mı

Tavşanın sorun teşkil etmeden kendi kendine yaklaşması önemlidir. Aceleci tavırlar süreci hep başa döndürür. Bu sebeple ne durum gelişirse gelişsin sakin kalmak ve sabırlı olmak önemlidir.

Özellikle cüce olan tür, evinde çocuk sahibi olan bireylerin tercih etmemesinde yarar vardır.  Çok hareketli olduklarında çocukların ilgisini çekerler. Ve küçük boyutta oldukları için zarar görürler.

Evde Tavşan Beslemenin Zararları

  1. Evde taşan beslemenin dezavantajları vardır. Fakat kimine göre bunlar zararsız ayrıntıdır. İlk önce yeni geldiği evi koşturarak talan edebilir.  Bu sebeple kafesten çıktığı anda belli alanda koşturması için sınır koyulur.
  2. Ayrıca tüm tüylü hayvanlar gibi tavsanlarında parazit sorunu vardır.  Düzenli şekilde tedavi edilmez ise sahiplerini hasta ederler.
  3. Beslenme zamanında etraf çok dağılabilir. Marul ve lahana gibi besinler kolayca bozulduğu için taze olarak vermek önemlidir. Cüceler konu hakkında iki kat özenli davranılması gerekir.

Tavşana Neler Alınır?

Bazı kişiler sahiplendiği tavsana özel alan açmak ister. Ve dekorasyonu şık alanları tercih ederler.

Tavşana Neler Alınır

Evcil tavsan için yumuşak bir halı ve gezdirmek için tasma ilk adım için yerinde tercihtir. Daha sonra mama kapları ve oyuncaklar sık tercih edilen ürünlerdir.

Bu da ilginizi çekebilir: Ginepig Özellikleri ve Bakımı – Ginepig Fiyatları-Gine domuz (patigen.com)

Her ne olursa olsun bir tavsanın önceliği iyi beslenme ve harekettir. Sağlıklı olması alınan eşyalardan daha kıymetlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.