Evcil Marketim
KediKedi BakımıKedi CinsleriKedi Eğitimi

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi Yavru halleri, çok güzel tüyleri ve parlak gözleri ile günümüzde bile hala ilgisini korumaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere Sibirya bölgesinde ilk ortaya çıkmışlardır. Sibirya Kedisi Sibirya bölgelerinde Siberian ismi ile de bilinir.

Sevimli Sibirya Kedisi | Cutest Siberian Cat – YouTube

Eski dönemlerde nerede yaşadıklarına bakıldığında  vahşi ortamlarda ve  ağaçların sık olduğu  alanlarda bulunurlar. Sibirya yerel halkı bu güzel kedileri evcilleştirmiş ve zamanla tüm dünyaya onu tanıtmıştır. Aynı zamanda Rusya’ya ait halk hikâyelerinde bu kedinin ismi geçmektedir.

Sert görünüşü, asi yapılı kocaman gözleri ile her geçen gün biraz daha ona olan ilgi ve sevgi artmıştır.

Sibirya Kedisi Özellikleri

Sibirya Kedisi  Özellikleri

Sibirya Kedisi enerjik, oyuncu ve ilgili bir kedidir.  Son derece aktif olması, onların insan doğasına ne kadar kolay adapte olabileceğini gösterir.

Sibirya bölgesinin kedisi olduğu için kürk yapıları, kabarık çok tüylü ve genellikle siyah, beyaz, açık bakır tonlarında desenlidir. Onları her zaman soğuktan  korur. Bir bakıma sıcak yaz günlerinde  bu kabarık kürk ile bunalmaları ve biraz fazlaca tüy dökmeleri normaldir.

1900 senelerinin sonlarına doğru tüm dünya ile buluşan Sibirya Kedileri, bulundukları ortama çabuk adapte olması, insana karşı sıcakkanlı yaklaşması, kural ve eğitim konusunda zorluk çıkartmaması gibi çok yönlü artıları vardır.

Sibirya Orman Kedisi huy bakımından diğer kedilere göre farklı gözükür. Sudan çok hoşlanırlar. Bu durumun genellikle kalın kürk yapısını rahatlatmak için yaptığı tahmin edilir. Her ne sebeple olursa olsun su ile vakit geçirmek onların en çok sevdiği ikinci aktivite. İlk aktivite oyun oynamak!

Su ile ilgili bir başka konu ise çok iyi birer yüzücü olmalarıdır. Bununla birlikte 19. Yüzyıl zamanlarında, Amerika’da yayınlanan bir gösteri programında ortaya harika sulu gösteri çıkarmıştır. Bu sayede daha çok hayran kitlesi kazanmıştır.

Sibirya Kedisi Nasıl Anlaşılır?

Sibirya Kedisi Nasıl Anlaşılır?

Sibirya kedileri hipoalerjenik tüy yapısı ile dikkat çekiyorlar.  Her kediye göre standart orta boyları vardır. Genellikle 30cm olarak belirlenmiştir. Kilo bakımından dişiler en fazla 6 kilo alırken, erkek kediler 8 kiloya kadar ulaşabilirler. Bu güzel tüylü kedilerin ömürleri 10 ila 18 sene arasında olup, dolu dolu geçen yıllar çok fazla anı biriktirir. Bu cins kedilerin olgunlaşma yaşları 5 sene olarak tespit edilmiştir.

Sibirya Orman Kedilerinin üç katmanlı kürk yapısı ile soğuktan korunması, yaşadığı bölge için önemli bir unsurdur. Kürk renkleri olarak çok fazla çeşitleri bulunur. Kuyrukları  vücutlarına göre biraz daha fazla tüylü olması,  onu diğer kedilere oranla daha güzel gösterir.

İri ve yuvarlar kulaklar, çok iyi bir duyma kapasitesine sahiptir.  Büyük yuvarlak cam gözler çok güzel tonlarda görüntülerini tamamlarlar. Sibirya Orman Kedisi siyah renkleri ile çok asi görünür. Beyaz Sibirya Kedisi çok asil tavırlar sergiler.

Sibirya Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Sibirya Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Yukarıda da belirtildiği gibi ortalama  sağlığa sahip Sibirya Orman Kedisi, 10 ila 18 sene arasında yaşar. Çok dirayetli yapıları ile hastalıklara karşı direnç gösterirler. En çok karşılaştıkları sağlık sorunu demir eksikliği olarak bilinir. Bu cins kediler için diğer bir ek bilgi, hipoalerjenik yapılı olmasıdır. O yüzden alerjik reaksiyon geçiren insanların en çok tercih ettiği kedi türleri arasında yerini alır.

Sibirya Kedisi Nasıl Eğitilir?

Sibirya Kedisi Nasıl Eğitilir?

Sibirya Kedisi ev ortamında kapı pencere gibi yerleri açmayı iyi becerirler. Bu yaptıkları şey sebebiyle, çok zeki oldukları ve analitik problem çözme yetisine sahip  oldukları görülür.  Bu cins kediler aynı zeka düzeyini eğitiminde de kullanırlar. Sahiplerinin dedikleri komutları ve kuralları öğrenmeye gayret gösterirler.

Sibirya Orman Kedilerine eğitim verirken son derece sabırlı olmak, eğitimi olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda  çok yumuşak sesle davranıldığı zaman eğitim daha hızlı sonuç verir. Bu cins kediler için her başarılı davranıştan sonra mutlaka ödül verilmelidir.  Kendisinin taktir gördüğünü hissettiği zaman  eğitmenine daha sağdık kalacaktır.

Sibirya Orman Kedisi Sahiplenme

Sibirya Orman Kedisi sahiplerini asla yalnız bırakmak istemezler. Bünyelerinde çok oyuncu kişilik barındırdıkları için isteseler bile bunu başaramazlar. Ne yazık ki bu en sorunlu özellikleridir.  Bu konu hakkında çok zor eğitim verilir.

Sibirya Orman Kedisi Sahiplenme

Sahipleri ile ilgili duyguları  çok belirgindir. Ne istediklerini dolaylamadan söylerler.  Meraklı ve afacan olmaları bir bakıma şirin gözükmelerine sebep olmuştur.

Sibirya Orman Kedisi hırçın ve asabi bir kedi değildir. Bu yüzden onlara yaklaşıp arkadaş olmak isteyen kedilere ılımlı yaklaşırlar. Benimsedikleri kedilerle yakın bağ kurarlar. Kimi zamanda kıskanabilirler.

Bu cins kedinin ilginç yönlerinden bir tanesi, her kedi gibi miyavlamaktan çok, değişik ses çıkartmayı tercih ederler.

Sibirya Orman Kedisi Fiyatları

Sibirya Orman Kedisi Fiyatları

Sibirya Kedisi Satılık ilanlarında ki rakam genel olarak 2.000 TL ile 3.500 TL gibi makul miktarlardır.  Sibirya Orman Kedisi yavru fiyat aralığı hemen hemen aynı rakamlardadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Karakulak Özellikleri ve Bakımı – Karakulak Kedisi Fiyatları (patigen.com)

Sibirya Kedisi fiyat aralığını yüksek bulan kişiler ücretsiz sahiplenmek için hayvan barınaklarına başvurabilirler.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.