Evcil Marketim
Kedi BakımıKedi CinsleriKedi Eğitimi

Mavi Rus Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Rusya kökenli bir kedi cinsi olan Mavi Rus kedileri diğer ismi olan Russian Blue olarakta anılırlar , güzellikleriyle meşhurdurlar. İnsanlarla kurdukları sıkı ilişkiler, dost canlı tavırları ve oyunculuklarıyla bilinirler. Bakımına dikkat edilir, beslenmesine gereken önem verilerek sevgiyle yaşarsa 12 ile 17 yıl arası ömre sahip olabilirler. Ortalama ağırlıkları 4,5 ile 5 kg arasındadır.

Genetik hastalıklara yatkınlık gösterirler. Dolayısıyla mavi Rus kedisi özellikleri ve bakımı konusunda en önemli husus düzenli veteriner hekim kontrolüdür. Veteriner hekim kontrollerinde her hangi bir hastalık belirtisi varsa erken dönemde tedaviye başlanarak sağlıklarına kavuşmaları sağlanabilir.

Mavi Rus Kedisi Vücut Yapısı

Mavi Rus kedilsi, fiziksel özellikleri şunlardır;

  • Ender olarak tüyleri beyaz ya da siyah renkte olabilir.
  • Doğdukları zaman gözleri sarıdır. Yaşları ilerledikçe yani büyüdükçe göz renkleri parlak yeşil renge dönüşmeye başlar. Bazen de maviye çalan gri renk alabilir.
  • Tüyleri yumuşak olup peluşu andırır.
  • Uzunca bir yüz yapısına sahiptirler.
  • Diğer kedi ırklarına göre daha uzun kulakları vardır.
  • Bacak yapıları uzundur.
  • Kuyrukları da bacakları gibi uzundur.
  • Gövdesi kaslı yapıdadır.

Mavi Rus Kedisi Karakter Özellikleri

Mavi Rus Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Mavi Rus Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Mavi Rus kedisi olumlu karakter özellikleriyle popüler olmuş nadir kedi ırklarından biridir.

Mavi Rus kedilerinin ilk ve en önemli karakter özellikleri insanlarla kurdukları sıkı bağlardır. Sahiplerine karşı asla kopmayacak bağlarla bağlanırlar. Bu bağ sayesinde sahiplerinin her sözlerini kolaylıkla anlayarak onlarla rahat iletişim kurarlar. Aileden olmayan insanlara ya da eve gelen misafirlere karşı oldukça sıcaktırlar. Çekimser değillerdir. Onlarla hemen tanışıp kaynaşma eğilimi gösterirler.

Son derece zeki olan Mavi Rus kedileri, sahiplerinin her sözlerini ve davranışlarını hemen kavrayacak bir zekaya sahiptirler. Öğretilenleri çok çabuk algılarlar. Söz gelimi; yeni oyunları çabuk öğrenirler. Tuvalet eğitimini hızlıca kavrar ve uygulamaya başlarlar. Bu özellikleriyle sahiplerini kendilerine hayran bırakırlar.

En belirgin karakter özelliklerinden biri; başına buyruk olmalarıdır. Çocuklarla ilişkileri de oldukça iyidir. Çocuklardan kaçmaz ya da onlara karşı hırçın davranmazlar. Bu özellikleriyle çocuklu ailelerin rahatlıkla bakımını üstlenebileceği bir ırktır.

Naif bir yapıya sahiptir. Hırçınlık ve saldırganlık eğilimi göstermez. Bu karakter özellikleriyle diğer evcil hayvanlarla da dostça geçinirler. Diğer evcil hayvanlara karşı herhangi bir olumsuz durum yaşanmaz.

Çok fazla miyavlamazlar. Sadece ihtiyaçları sırasında miyavlarlar. Mama istediklerinde miyavlayabilirler. Eğer bir rahatsızlıkları varsa durumlarını sahiplerine anlatmak için miyavlarlar. Çok konuşkan olmadıkları için fazla miyavladıklarında bu onun bir şey anlatmaya çalıştığını gösterir. Bu durumda gözlem yapılmalı ve her hangi bir sorun varsa veteriner hekimden destek alınmalıdır.

Rutin hayatı severler. Alışkanlıklarına bağlıdırlar. Her gün aynı rutinle güne başlanması ve günün geçirilmesi onları sıkmaz. Alışkanlıklarına bağlı oldukları için mama, su ve kum kaplarının sürekli yerinin değiştirilmesi önerilmez. Bu nedenle, bu kapların aynı yerlerde olması çok daha doğru olacaktır.

Kolay eğitilebilirler. Yavruyken tuvalet alışkanlığı rahatlıkla kazandırılabilir.

Sahiplerinden sevgi ve ilgi beklerler. Beklentileri karşılanmadığında strese girerler. Bilindiği gibi stres kediler için pek çok hastalığın tetikleyicidir. Mavi Rus kedileri genetik hastalıklara da yatkın oldukları için bu hususa önem verilmelidir. Sevgi, ilgi ve şefkat onları bu olumsuz durumdan uzaklaştırır.

Mavi Rus Kedisi Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Mavi Rus Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Mavi Rus Kedisi Özellikleri Ve Bakımı

Mavi Rus kedisi özellikleri ve bakımı hususunda bilinmesi gereken birçok önemli nokta var. Zira, onların bakımına gösterilecek özen onların sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmalarını sağlayacaktır.

Tüylerinin taranması gerekir. Haftada bir kez olmak üzere kedi tarağı yardımıyla tüyleri taranmalıdır. Böylece dökülecek tüyler taranarak kedi rahatlatılır. Hem de bu tüylerin etrafa dağılması önlenir.

Bu kedi ırkının tırnakları çabuk uzar. Ev halkına, kendine ve diğer evcil hayvanlara zarar vermemesi için tırnak kesiminin rutin olarak yaptırılması gerekir. Bunun için kedi tırmığı da önerilir. Kedi tırmığı sayesinde kedi kendi tırnaklarını törpüler.

Temizlik konusu gereken özen gösterilmelidir. Mavi rus kedileri temizlik konusunda çok hassastırlar. Temiz olmayan yerlerde bulunmak istemezler. Yatacakları yerlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Bununla beraber kumlarının temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır. Eğer kumları pisse tuvaletini başka bir yere yapabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşılmaması ve onun sağlığı için kumun temizliğine de gereken önem verilmelidir.

Suyunun taze olması gerekiyor. Bunun için içme suyu günde iki kez yenilenmelidir. Olası hastalık risklerinden korunması bakımından su kabının haftada birkaç kez temizlenmesi önemlidir. Aynı zamanda temizliği seven Mavi Rus kedileri kirli kaptan su içmeyi tercih etmezler. Hijyen konusunda mama kapları için de aynı durum geçerlidir. Mama kapları temiz olmalıdır.

Başına buyruk halleri ve özgürlüklerine düşkünlükleri sebebiyle evden kaçma eğilimi gösterebilirler. Bu nedenle, sahiplerinin bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Açık bırakılmış pencereler ve kapılar tehlikeli olabilir. Bu konuda atılacak en doğru adımlardan biri; kedi künyesi alınmasıdır. Bu künyeye iletişim bilgileri yazılabilir. Böylece kedinin kaybolması durumunda kediyi bulan kişilerin kedi sahibiyle iletişime geçmesi mümkün olur.

Görsel benzerliğiyle ilginizi çekebilecek British Shorthair Irkı Özelliklerine tıklayıp göz atabilirsiniz

Mavi Rus Kedisi Beslenme

Mavi Rus kedileri mama seçimi konusunda mızmız ya da seçici değillerdir. Ancak; bu özellik onların sahiplerini rahatlamamalıdır. Mama seçiminde dikkatli ve özenli olunması son derece önemlidir. Kedinin günlük vitamin, protein ve mineral alımının sağlanması onların sağlığı için gerekli. Bu nedenle; zengin içerikli mamalar tercih edilmelidir. Bununla beraber mama markalarında da ayın özenin gösterilmesi gerekiyor.

Güvenilir ve kaliteli mama markaları hem kedinin yeteri kadar vitamin ve mineral almasını sağlayacak hem de sağlığını destekleyecektir. Mama önerileri için veteriner hekimden fikir alınması önerilir. Veteriner kedinin yaşını, kilosunu ve genel sağlık durumunu dikkate alarak onun için özel tavsiyelerde bulunacaktır.

Mavi Rus Kedisi Videosu için tıklayın

Mavi Rus Kedisi Fiyatları

Mavi Rus Kedisi Fiyatları 2022 yılında 2.500 lira ile 4.000 lira arasında değişmektedir değişimde bir çok unsur vardır, bunlardan bazıları, yaşı, seceresi, aşı durumu, safkan olup olmaması gibi .

mavi-rus-kedisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.