Evcil Marketim
Kedi SağlığıKediKedi BakımıKedi Eğitimi

Kedilerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Dünya üzerinde birçok insan evinde evcil hayvan beslemektedir. İnsanların evde beslemek için en çok tercih ettiği evcil hayvanlar ise kedilerden oluşmaktadır. Peki, kedi besleyenler nelere dikkat etmelidir? Kediler kaç yıl yaşar, kedilerin boyu ne zamana kadar uzar? Kedilerin insan hayatına faydaları nelerdir? Diğer evcil hayvanlara nazaran kedi beslemenin avantajları nelerdir? Bununla birlikte kedilerin aşı dönemleri nasıl belirlenmektedir? Bu ve merak edilen tüm sorular için kedi sağlık ve bakım  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz .

Kedilerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?
Kedilerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Her canlının olduğu gibi kedilerinde belli bir yaşam süreleri bulunmaktadır. Genel anlamda sağlıklı bir kedinin ortalama yaşam süresi 15 yıl olarak bilinmektedir. Farklı nedenlerden ötürü bu yaşam süreleri kısalabilmekte ve erken ölümler gerçekleşebilmektedir. Bir kedinin kaliteli yaşam geçirmesi bulunduğu çevre koşullarına bağlıdır. 15 yıldan fazla yaşayan kedilere de rastlanılırken; kediler hakkında en merak edilen konulardan bir diğeri ise kedilerin boyu ne zamana kadar uzar?

Kedilerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Bir kedi ortalama olarak doğumundan itibaren 3 ile 6 ay arasında gözle görünür bir şekilde büyümektedir. Anlama becerisi, fiziki yapısının gelişmesi, kemik ve kas yapısının gelişmesi bu süreler zarfında devam etmektedir. Kedilerin gelişimleri hakkında bilinmesi gereken birçok önemli husus bulunmaktadır. Bu hayvanların büyümeleri oldukça hızlıdır. Buna bağlı olarak boyları da aynı doğrultuda uzamaya devam etmektedir. Peki, kedilerin boyu ne zamana kadar uzar? Kedilerin boyları; bulunduğu türüne göre değişmekte ve türünün anatomik genlerini devam ettirmektedir. Genel olarak bir kedinin boyu doğumu ile ölümü arasındaki yaşam süresi boyunca fiziki ve psikolojik olarak gelişmeye devam etmektedir. Kedilerin yaşam evreleri 4 bölümden oluşmaktadır.

Bu bölümler kısaca şöyledir;

 • İlk evre yavruluk dönemidir. Bu dönem ilk 6 ayı kapsamaktadır.
 • İkinci evre ergenlik dönemidir. Bu dönem ise 6. Ayından itibaren 2 yaşlarına kadar sürmekte ve boyları uzamaya devam etmektedir.
 • Üçüncü evre ise yetişkinlik dönemi olarak bilinmektedir. Bu dönemde kediler artık birer olgun olarak kabul edilmektedir.
 • Dördüncü ve son evre yaşlılık dönemleridir.

Kedi besleyecek olanların en çok sorduğu soru kedilerin boyu ne zamana kadar uzar? Kedilerin boyu yetişkinlik dönemine kara uzamaktadır. İkinci evre olan ergenlik dönemi boyunca türünün taşıdığı genetik yapıya dayanarak boylarının uzaması devam etmektedir.

Evimizin Kıymetli bireylerinden olan kedilerimizin Sağlıklı ve Dengeli beslenip büyümeleri için gerekli olan beslenme ve bakım ürünleri için Evcilmarketim.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Kedilerin İnsan Hayatına Yararları

Evde evcil hayvan beslemek oldukça yararlı bulunurken özellikle kedi beslemek daha çok önerilmektedir. Kedilerin insana hayatına oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

Bu faydalar ise kısaca şöyledir;

 • Kediler insanlardaki stresin yoğunluğunu hissedebilen canlılardır. Çıkardıkları mırıltılar ve insanlara sürtünmeleri strese iyi gelmektedir.
 • Stresin neden olduğu kalp rahatsızlıklarının azalmasında da kedilerin etkin rolleri olduğu bilinmektedir.
 • Kedilerin çıkardıkları mırıltılar insan vücudunda bulunan gergin kasların rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olmaktadır.
 • Kedilerle aynı yatakta uyumak insanların uykularını rahatlatmakta ve huzur vermektedir.
 • Küçük çocuklarda ileri yıllarda alerjik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için bir yaşından itibaren kedilerle tanıştırılması önerilmektedir.
 • Kedi sahibi olmak insanın daha merhametli, duyarlı ve sevecen olmasını sağlamaktadır.
  Kedilerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?
  Kedilerin Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Kedi Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Her evcil hayvan sahibi insanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar olduğu gibi kedi sahibi olan insanların da bazı hususlarda dikkatli olması ve özen göstermesi gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar kısaca şöyledir;

 • İlk defa kedi sahipleneceklerin bilmesi gereken en önemli nokta kedinin temel ihtiyaçlarının neler olduğudur.
 • Uzman görüşüne başvurmadan ve mecbur kalınmadığı sürece kedi yıkanmamalıdır.
 • Mama kalitesine dikkat edilmelidir.
 • Tırnak bakımı ihmal edilmemelidir.
 • Kediyi severken kızdırmamaya dikkat edilmelidir. Daha sonra kedilerde ısırma ve tırmalama gibi başlıca sorunlarla karşılaşılabilir.
 • Tuvaletini kuma yapması gerektiği öğretilmelidir
 • Kedilerin veteriner hekimler tarafından belli dönemlerde kontrollerinin yapılması gerekmektedir.
 • Kedi sahipleri evlerinin camlarını metal tor veya tellerle kapatmaya özen göstermelidir. Özellikle yaz dönemlerinde açık bırakılan pencerelerden kediler atlayarak sakatlanmakta veya ölmektedir.
 • Kedilerin kum temizliği yapılmalı ve kaliteli kum kullanımına özen gösterilmelidir.

Diğer Evcil Hayvanlara Nazaran Kedi Beslemenin Avantajları

Her hayvanın bulunduğu cinsine ve türüne göre bazı besleme koşulları bulunmaktadır. Bazı hayvanların bakımları kolay olurken bazı hayvanların bakımları oldukça zordur. Fakat kedilerin diğer evcil hayvanlara nazaran beslenmeleri ve bakımları açısından avantajları bulunmaktadır.

Bu avantajlar kısaca şöyledir;

 • Genellikle kediler kızgınlık dönemi dışındaki zamanlarda sessiz hayvanlar olarak bilinmektedir. Nadiren gürültü yaparlar.
 • Kediler diğer evcil hayvanlara göre oldukça temiz hayvanlardır. Kendi kendilerini temizleyebilme becerileri oldukça gelişmiştir.
 • İnsanlarla kolay anlaşabilme kabiliyetine sahiptirler.
 • Diğer hayvanlara nazaran bulundukları ortamı daha az dağıtırlar.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar için tıklayın

Kedilerin Aşı Dönemleri

Her evcil hayvanın mutlaka aşı olması gerekmektedir. Hastalığa yakalanmamaları ve hastalık bulaştırmamaları için veteriner hekim tarafından belirlenen aralıklarla muayenelerinin yapılması ve aşılarının vurulması oldukça önemlidir. Bu dönemler yavrularda 6 ile 8 haftalıkken başlanmaktadır. Kedilere yapılan aşılar ise şunlardır; iç ve dış parazit, karma aşı ve kuduz aşısıdır. Hekimin önerisine göre aşı türleri artmaktadır.

Kedilerde Kızgınlık Dönemleri

Kediler yavruluk dönemlerinin sonu ergenlik dönemlerinin başı olan 6. aylarından itibaren kızgınlık dönemine girmektedirler. 6. aylarından itibaren ve genellikle ilkbahar aylarında içgüdüsel olarak kızgınlık yani çiftleşme dönemi geçirmektedirler. Bu dönemde sık sık ve uzun uzun miyavladıkları görülmektedir. Kızgınlık dönemi birkaç hafta içerisinde son bulmaktadır. Kedinin dişi veya erkek olmasına göre bu kızgınlık dönemleri değişkenlik gösterebilmektedir.

yavru kedi
yavru beyaz kedi

Kedilerde Yavru Sayısı

Kedilerin hamileliklerinin sonunda en az 2 en fazla 5 yavru sahibi olabilmektedirler. Bir batında 2 ile 5 yavru doğurabilen kedilerin türlerine göre de yavru sayıları artış gösterebilmektedir. Kediler 1 yıl içerisinde en az 3 defa doğum yapabilirler. Bir kedinin ortalama hamilelik süresi en az 60 gündür.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.