Evcil Marketim
Kedi Eğitimi

Kedi Eğitim Ürünleri

Kediler, evde beslenen ve kendilerine has özellikleri bulunan, eğitimi fazla kabul etmeyen hayvanlardır. İnsanlar, beslemiş oldukları kedileri eğiterek, davranışlarını kontrol etmeye çalışırlar. Kediler eğitimi reddeden hayvanlar olduğu için bazı eğitim çalışmaları olumsuz davranışlar göstermelerine neden olabilecektir. Kedi eğitim ürünleri kullanılarak, bazı eğitimler verilebilir ve yapılan özel hareketler sonrasında ödül verilerek, hareketi benimsemeleri sağlanır. Kediler istenmeyen bir davranışta bulunduğunda ceza vermeye çalışsanız da bunu anlamayacaktır. Yumuşak ses tonu ile hayır demek faydalı olacaktır. Kedilerin eğitimlerinde, yardımcı ürünler kullanmak, verilmek istenilen eğitim sürecinde faydalı olacaktır.

Kedi Eğitim Ürünleri
Kedi Eğitim Ürünleri

Kedi Eğitim Ürün Çeşitleri

Kediler birçok hareketlerini içgüdüsel olarak yapmaktadır. Tüm kedilerde, tırmalama iç güdüsü vardır ve bundan vazgeçirmek imkansız gibidir. Kedi eğitim ürünleri çeşitleri, genel bakımlarının yapılmasını ve bazı davranışları terk etmesini sağlayabilecektir.

Kedilere eğitim verebilmek için kullanılabilecek eğitim ürün çeşitlerinden bazıları şunlardır;

  • Tuvalet eğitim spreyi,
  • Kedi tırmalama tahtası,
  • Kedi otu,
  • Çiğneme önleyici spreyler,
  • Oyun alanı,
  • Kedi uzaklaştırıcı sprey,

Kedilerin evdeki çeşitli eşya ve mobilyaları tırmalamaması için kedi tırmalama tahtasının kullanılması önemlidir. Bu eğitim ürünü sayesinde, kedinin tırnakları törpülenmiş ve sivriliği giderilmiş olacaktır. Aynı zamanda iç mekandan uzaklaşacak ve sürekli tırmalama tahtası üzerinde oyun oynayacaktır.

Kedi Eğitim Ürün Fiyatları

Kedi eğitim ürünleri fiyatları, üretici firma markasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğitim ürünü olarak seçilen ürünlerin sahip oldukları özelliklere göre her marka tarafından farklı fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Online olarak kedisine eğitim ürünü almak isteyenler, kaliteli markaları ve ürünlerini araştırmalıdır. Ev içerisinde, kedilerin bazı bölümlere gitmesi istenmemektedir.

Bunun için kedinin oraya gidilmemesi gerektiğini öğrenmesi zordur. Kedi uzaklaştırıcı sprey türü eğitim ürünleri kullanıldığında, spreyin oluşturacağı koku, kediyi o noktadan uzaklaştıracak ve kedi zamanla o yere hiç gitmemeye başlayacaktır. Ürün satın alırken, kullanım özelliklerine, içerik bilgilerine bakmak gerekiyor. Ürün seçimleri fiyatına ve kalitesine göre yapılmalıdır.

Kedilere Eğitim Nasıl Verilir?

Genel olarak kedilere eğitim vermek çok zor olarak bilinmektedir. Ancak her kedi sahibi farklı yöntemleri deneyerek çeşitli eğitimleri vermeye çalışırlar. Kedi eğitim ürünleri verilmek istenilen eğitimleri kolaylaştırmaktadır. Kedilere eğitim vermeye çalışılırken, onlarla mutlu vakitler geçirilebilecektir. Kediler, bağımsız bir hayvandır ve kendi başına hareket etmeyi severler. Ancak bu durumları, onlara eğitim vermeye engel değildir.

Kedilere verilecek olan eğitimler şunlardır;

  • Isırmama eğitimi,
  • Tırmalamama eğitimi,
  • Tuvalet eğitimi,
  • Kucakta durma eğitimi,

Kedilere, köpeklerde olduğu gibi otur kalk eğitimi verilememektedir. Verilecek eğitimler ile kedilerin kötü alışkanlıklarını bırakmaları sağlanmaktadır. Kedilere eğitim sabır işidir ve kişinin kedi ile arasındaki iletişime bağlı olarak gelişmektedir. Bazı eğitimler için ısrarcı olmak kedide ters etki oluşturabilecek ve huysuz davranmasına neden olabilecektir.

Kedilerde Tüy Bakım Eğitimleri

Kedilerde tüy bakım eğitimi, uzun tüylerinin, taranmasına izin vermesi ile ilgili eğitimlerdir. Kediler birçok işlerini kendi kendilerine yapabiliyor olsa bile uzun tüylerinin bakımı için başkasına ihtiyaç duyabilirler. Kediler, tüylerinin okşanmasından hoşlanıyor olmasa bile bazı bölgelerine dokunulmasını sevmezler.

Kedi tüyleri uzadığında, çoğu zaman yalama yöntemi ile tüylerin düzeltmeye çalışmaktadır. Bu tüy yutmasına ve zaman zaman kusmasına neden olacaktır. Tüy bakım eğitimi verilirken, özel fırça çeşitleri kullanılmakta ve fazla tüylerinin alınması, daha düzgün durması sağlanabilecektir.

Kedilerde Tuvalet Eğitimleri

Kedi eğitimlerine ihtiyaç duyulan en önemli konu tuvalet eğitiminin verilebilmesidir. Kediler bazı eğitimleri, doğduktan sonraki 6 -7 hafta içerisinde annelerinden öğrenmektedir. Evde beslenen kediler için tuvalet eğitimi verilmesi, kedi beslemeyi kolaylaştırmaktadır. Kedilere küçük yaşta verilen tuvalet eğitimi, tuvaletini, kedi kumu üzerine yapmasını sağlayacaktır. Tuvalet eğitimi için kullanılan eğitim ürünü, kedi kumu ve kum konulan kaptır.

Kedilere, kedi kumunun konulduğu kabın yerini göstermek ve tuvaleti geldiğinde oraya gideceği öğretilmelidir. Kediler, tuvalet eğitimini çok çabuk öğrenmekte ve tuvaletini yapacağı yeri bir defa göstermek çoğu zaman yeterli olacaktır. Kedinizi tuvalet eğitimi verdiğinizde, kullanmış olduğumuz, eğitim ürünü, kedi kumu markasını değiştirmemeli ve yabancılık çekmemesini sağlamalısınız.

Kedi Eğitim Ürünleri
Kedi Eğitim Ürünleri

Kedilerde Genel Bakım Eğitimi

Kedilerde, genel bakım işlemleri, tüy ve tırnak bakımlarıdır. Genel bakım eğitimleri kapsamında, tırnak kesimi eğitimi verilebilecektir. En zor eğitimlerden birisidir ve kediler çoğu zaman tırnaklarının törpülenmesine izin vermeyecektir. Uzun ve sivri tırnakların bakımı, eşyalara zarar vermemesi için törpülenebilmesi için en iyi eğitim ürünü, tırmalama tahtasıdır. Kedilere verilebilecek genel bakım eğitimleri sayesinde, tırnak bakımlarını zorluk çıkarmadan yapabilecek ve tırnakları ile eşyalara zarar vermesinin önüne geçmiş olacaksınız. Kedilere verilecek tüm eğitim türleri sabır istemekte ve eğitim verilirken, şefkat göstermek gerekmektedir. Genel bakım eğitimi için öncelikle kedinin kucağınızda durmasını sağlamanız gerekiyor. Daha sonra yavaş yavaş tırnaklarını kesebilir, tüylerini tarayabilirsiniz.

Kucakta Durma Eğitimi

Belirli yetişkinliği ulaşmış kediler, kucağa alınmayı sevmezler ve kucağa alındığında huzursuzluk gösterirler. Kedilerin kucakta durmasını sağlayabilmek için eğitimler, yavru iken verilmeye başlanmalıdır. Yavru kediler, birçok eğitimi farkına varmadan öğrenir ve sahibinin işini kolaylaştırır. Yavru kediler kucakta çırpınmaya başladığında, sıkı sıkı ve nazikçe tutmaya devam edilmelidir. Kediye sevgi göstererek, sakinleştirin ve yavaşça kucağınızdan indirin. Daha sonraki denemelerde, kucağınızda daha uzun süre duracaktır.

Isırmaktan Vazgeçirmek

Kedilerde ısırma alışkanlığı daha çok oyun amaçlıdır. Yavru kediler, kendileri ile oynanmasını istediklerinde, ısırma davranışı sergilerler. Isırma alışkanlığı olan kediler, elinizi ya da başka yerlerinizi ısırarak yaralanmanıza neden olabilecektir. Gerekli eğitimlerin verilmesi ve ısırma alışkanlığından vaz geçirilebilmesi için çeşitli eğitim oyuncaklarının kullanılması doğru olacaktır. Kediler, oyuncakları kendilerine av olarak görür ve ısırmak istediklerinde o ürünlere yönelecektir. Çeşitli oyuncakları, ısırma alışkanlığından vazgeçirme eğitim ürünü olarak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.