Evcil Marketim
Sürüngenler

Gecko Özellikleri ve Bakımı

Gecko Özellikleri ve Bakımı

Gecko Özellikleri ve Bakımı itibari ile çoğunlukla etçil bir kertenkeledir. Gecko, türden türe farklılık gösteren sesleri nedeniyle kertenkeleler arasında benzersizdir. Antarktika hariç her kıtada yaşamlarını sürdürebilirler. Bu kertenkele türleri gekkota alt grubuna aitlerdir. Sıcak iklime sahip dünyanın her yerinde bulunabilirler.

Gecko sürüngen – Google’da Ara

Sosyal hayatlarında cıvıl cıvıl ya da tıkırtı sesleri kullanırlar. Yüksek sesli çiftleşme çağrılarıyla bilinirler. Tehdit altında oldukları zaman tıslama sesi çıkardıkları duyulmaktadır.

Tür bakımından en zengin kertenkeledir. Dünya çapında yaklaşık 1.500 farklı türe sahiplerdir. Mükemmel gece görüşüne sahiptirler. Az ışıkta renkleri görüp ayırt etmeleri insan gözünden 350 kat daha iyidir. Karanlıkta daha fazla ışığa izin vermek için genişleyen sabit bir lensleri vardır. Göz kapağına sahip olmadıklarından göz kırpamazlar. Bu yüzden genellikle kornealarını toz ve kirden arındırmaları gerektiği zaman temiz ve nemli tutmak için kornealarını yalarlar.

Eublepharidae familyasındaki türleri hariç tüm kertenkelelerin göz kapakları yoktur. Göz kapaklarının yerinde göz küresinin dış yüzeyinde kornea adı verilen şeffaf bir zar ile çevrilidir.

Gecko ve diğer türler pürüzsüz ve dikey yüzeylere tutunup tırmanmalarını, hatta iç mekân tavanlarında kolaylıkla ilerleyebilmelerini sağlayan özel ayak pedleri ile oldukça meşhurdurlar. Çoğu kertenkele gibi gecko kertenkeleler de savunma da kuyruklarını kaybederler ve bu duruma ototomi adı verilir.

Gecko Beslenme

Gecko Beslenme

Gecko beslenme konusunda seçici bir hayvandır. Evde de besleyebildiğimiz için gecko sahipleri nasıl beslemeleri gerektiğini çok fazla düşünürler. Gecko ne ile beslenir sorusuna tek bir cevap verilemez. Seçici hayvan olduklarından bugün yediklerini yarın ağızlarına sürmeyebilirler. Kimisi böcek ile beslenirken, kimisi de meyvelerle beslenebilirler. Ancak meyveyle beslenen geckoların da böcek yemelerini sağlıkları açısından şarttır.

Evde en sık beslenen gecko türleri beslenme şekillerine bir bakalım:

  • Leopard (leopar) gecko, böcekle beslenir.
  • Fat tail (yağlı kuyruklu) gecko, böcekle beslenir.
  • Gargoyle (inişli çıkışlı) gecko, böcekle beslenir.
  • Tokay gecko, böcekle beslenir.
  • Crested (tepeli) gecko, meyve ile beslenir.

Böcekle beslenen gecko bugün zevkle yediği böceği yarın sıkıldığı için ağzını bile sürmek istemeyebilirler. Bu yüzden geckoların yediği yemeklere farklı türden böcekler koyulmalıdır. Hem mamalarından sıkılmazlar hem de daha dengeli bir şekilde beslenmiş olurlar.

Meyve ile beslenen geckolar her tür meyveyi yiyebilirler. Fakat yumuşak meyveleri daha çok tercih ederler. Meyveyle beslenen geckoların besinlerinin içerisinde böcek de olması gerekir. Çünkü böcek olmazsa metabolik kemik hastalığı ortaya çıkabilir. Metabolik kemik hastalığı çoğu zaman kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Bu da vücut yapılarının bozulmasına neden olur. Bu yüzden meyveyle beslenen gecko halinden memnun görünseler de beslenmesine mutlaka böcekler eklenmelidir.

Gecko Fiyatları

Gecko Fiyatları

Gecko fiyatları 2022 yılında ve geçmiş olduğumuz 2021 yılında da aynı olduğu görülmektedir. Türkiye’ye yasa dışı getirilen kertenkele türleri bulunmaktadır. Bu türlerin sıklıkla bulunan türlerden daha pahalı olduğu bilinmektedir. Genel olarak fiyatlandırma 300 TL ile 6.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Leopard Gecko

Gecko Özellikleri ve Bakımı

Leopard gecko, Afganistan, İran, Pakistan, Hindistan ve Nepal’in kayalı kuru otlak ve çöl bölgelerine özgü yerde yaşayan bir kertenkeledir. Leopar kertenkelesi popüler bir evcil hayvan haline gelmiştir. Esaret altında üremesi nedeniyle bazen ilk evcilleştirilmiş kertenkele türü olarak bilinir.

Leopard gecko, evcil hayvan olarak sahiplenilen en popüler kertenkele türlerinden birisi olduğu bilinmektedir. Leopar kertenkeleler isimlerini benekli renklerinden alan küçük kertenkelelerdir. Bu kamuflaj görevi gören şifreli renklendirme sayesinde gerçekleşir. Ayrıca ısıdan ve gündüz yırtıcıları tarafından tespit edilip yakalanma riskinden kaçınmak için gündüzleri gizli kalırlar.

Bir leopar gecko güçlü bir yırtıcı ile karşı karşıya kaldığı zaman, bu yırtıcıdan kaçmak için ses çıkarabilir.

Gecko Nerede Satılır?

Gecko Nerede Satılır

Gecko nerede satılır, gecko nerede bulabilirim gibi soruların cevabı için patigen.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin bütün sahil bölgelerinde bulunabilirler. Akdeniz ve Karadeniz sahillerinden Hindistan’a kadar yayılmıştır. Ayrıca patigen.com sitemiz üzerinden bizlere ulaşarak gecko ya da farklı hayvanlara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu konuda yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Önemli Not: bu tarz bir canlıya ihtiyacınız varsa hemen WhatsApp butonuna basarak bizden hızlıca temin edebilirsiniz.

Gecko Ne Kadar Yaşar?

Gecko Ne Kadar Yaşar

Gecko ne kadar yaşar diye merak ediyor iseniz bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğim.

İlginizi Çekebilir: Koi Balığı (patigen.com)

Bazıları 30 yaşına kadar hayatta kalsa da leopard geckolar ortalama olarak 15 ile 20 yıl arasında yaşamaktadırlar.

Önemli Not: bu tarz bir canlıya ihtiyacınız varsa hemen WhatsApp butonuna basarak bizden hızlıca temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.