Evcil Marketim
Sürüngenler

Boncuklu Kertenkele

Türkiye’deki yaygın ismi Boncuklu Kertenkele olan Gila Canavarı, dünyada yaşayan zehirli kertenkele familyasının bir parçasıdır. Boncuklu Kertenkelelerin büyük ve sağlam bir vücutları vardır. Ayrıca kuyrukları vücuduna göre şişman ve kısadır. Maksimum uzunlukları 56 santimetre olmakla beraber pulları, siyah sarı kombinasyonu veya pembe karışımı olabilir. Çenelerinin ve boyunlarının rengi, tıpkı bacakları ve ayakları gibi siyah renktedir. Kulakları dar ve uzuvları fazlasıyla sağlamdır. Uzun süre boyunca büyüyebilen ağır pençelere de sahiptir.

Boncuklu Kertenkelelerin Beslenme Alışkanlıkları Nasıldır?

Boncuklu Kertenkeleler vahşi doğadayken birçok gıda ile beslenir ve fare sincap gibi küçük memelileri, hatta küçük tavşanları bile yiyebilirler. Bu kertenkeleler; kuşlar, diğer kertenkeleler, yılanlar ve kaplumbağalar ile beslenirken görülebilirler. Kolay bir av olduğu için genelde yumurta avı yaparlar. Sadece tek bir yemekte afiyetle büyük bir miktarda yiyecek tüketeceklerdir.

Yavrular vücut ağırlığının %50’si, yetişkinler ise %35’i kadar yemeği tek yemekte tüketebilirler. Bu yemek yeme yönteminin vahşi doğada yaşayan hayvanlar için yararlı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yiyecek bulmalarının zor olduğu durumlarda hayatta kalmayı kolaylaştırır. Bunun yanı sıra Gila Canavarlarının sadece 3-4 büyük öğün yiyerek bütün yıl boyunca ihtiyaç duydukları bütün kaloriyi alabilecekleri de keşfedildi. Ayrıca boncuklu Kertenkeleler yiyeceklerini çiğnemezler, yaptıkları şey yiyeceklerini bir bütün olarak yutmaktır.

Boncuklu Kertenkele
Boncuklu Kertenkele

Boncuklu Kertenkeleler Kuru Aylarda Nasıl Hayatta Kalır?

Gila Canavarlarının su kaynaklarının birkaç ay boyunca olmayacağı, kurak çöllerde yaşadıkları biliyor. Bilim insanları, Boncuklu Kertenkelenin susuz kalmamasının tek yolunun büyük oranla yumurtaları yiyerek elde ettiği su olduğuna inanıyor. Boncuklu Kertenkelelerin avları çoğunlukla %70 sudan oluşur, bu nedenle kurak mevsimde susuzluk yaşamazlar.

Boncuklu Kertenkeleler Nasıl Ürer?

Boncuklu Kertenkeleler çoğunlukla mayıs ayında çiftleşmeye başlarlar. Çiftleşmeleri diğer hayvanlara göre oldukça uzundur. Normalde 30 dakika sürer ancak bu süre bir saate kadar da artabilir. Yumurtlama da genellikle temmuz ya da ağustos aylarında gerçekleşir. Dişi Boncuklu Kertenkele yumurtalarını yeraltında bulunan bir boşluğa bırakır.

Boncuklu Kertenkelelerin Kuluçka Evresi

Bu kertenkeleler de diğer kertenkele türleri gibi yumurta bırakır. Bırakılan yumurta sayısı her hayvana göre değişiklik gösterebilir ancak normalde 3-13 arasında olur. Dişi Boncuklu Kertenkelenin kuluçka evresi 4 ay sürer. Boncuklu Kertenkele yumurtalarının normal boyutu yaklaşık 6,3 santimetre uzunluğundadır ve yaklaşık 40 gram kadardır. Bir yavru Boncuklu Kertenkele yumurtadan çıkma evresinde yaklaşık olarak 16 santimetre uzunluğunda olabilir.

Boncuklu Kertenkelelerde Görülen Yaygın Sağlık Sorunları

Obezite, Boncuklu Kertenkeleler için arasındaki en büyük sağlık sorunudur. Bu kertenkelelerin metabolizma hızları çok düşük olduğundan her zaman obez olma riski altındadırlar. Üstelik tek bir beslemede olabildiğince çok yiyecek yeme alışkanlığına sahiplerdir.

Boncuklu Kertenkelelerin Davranışları Nasıldır?

Oldukça farklı bir kertenkele cinsi olan boncuklu kertenkele farklı durumlarda farklı davranışlar sergileyecektir.

  • Sıcak havalarda, kış aylarında kullanılabilecek yağ olmasını sağlamak için kuyruklarında ve midelerinde yağ depolayacaklardır. Bu yüzden bu mevsimde çok fazla yemek yerler.
  • Oldukça iyi tırmanıcılar olabilirler ve genellikle vahşi doğada tırmanırken görülürler.
  • Görüşleri genellikle net olan kertenkelelere kıyasla iyi görüşleri yoktur.
  • Oldukça yavaş hareket ederler ve bu yüzden diğer hayvanlardan izole yaşarlar.
  • Hafızalarının 20 yıla kadar olan verileri içerebileceği keşfedilmiştir.
  • Yalnız başlarına zaman geçirmeyi çok severler, oldukça utangaçtırlar.
  • Bu kertenkelelerin barınaklarını nadiren paylaştıkları görülüyor.

Eğer bir Boncuklu Kertenkele ile iyi anlaşmak istiyorsanız onu anlamanız çok önemlidir.

Boncuklu Kertenkele
Boncuklu Kertenkele

Boncuklu Kertenkeleler Nerelerde Yaşar?

Vahşi doğada genellikle yuvalarda ya da kayalık yarıklarda yaşarken görülürler. Evcil hayvan olarak bir Boncuklu Kertenkele almak istiyorsanız, hayatta kalma şanslarını arttırmak için doğal ortamlarını taklit etmelisiniz. Yaşadıkları tanklar da Boncuklu Kertenkelenizin hareket edebilmesi için bol miktarda alana sahip olmalıdır.

Boncuklu Kertenkelenizin Tankı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Boncuklu Kertenkeleler çok büyük hayvanlar haline gelebilir, bu yüzden büyük kafeslere sahip olmaları şarttır. Bir Boncuklu Kertenkele kafesi için minimum boyut gereksinimi en az 1.3×0.66×0.66 metre olmalıdır. Ancak eğer daha büyüğünü alabilecek bir seçeneğe sahipseniz daha büyüğünü tercih etmelisiniz. Bu kafesler yalnızca Boncuklu Kertenkeleler için değil, aynı zamanda evinizde yaşayan insanlar için de güvenlik sağladığından, kafeslerini bir kapakla birlikte sipariş etmelisiniz.

Bu kertenkeleler vahşi, zehirli, tehlikeli olarak kabul edilirler. Sürekli olarak başkaları tarafından dürtülmekten veya kışkırtılmaktan kesinlikle hoşlanmazlar. Kafeslerinde döşeme olarak oyun alanı kumu, ağaç kabuğu yongaları, turba yosunu, gazete ve doğal alt tabakaları kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz alt tabaka nemi başarılı bir şekilde emecek kadar derin olmalıdır. Ancak Boncuklu Kertenkelenizde sağlık sorunlarına neden olabilecek dışkı veya yenmemiş yiyecekleri gizleyecek kadar da derin olmamalıdır.

Boncuklu Kertenkelenizin Yuvasına Nasıl Aksesuarlar Koymalısınız?

Boncuklu kertenkeleler suya dalmayı severler, bu yüzden iyi bir su kabı koymak onları kafeste yaşamaya teşvik etmenin iyi bir yoludur. Suyunun kirlenmesini beklemeden günü gününe değiştirin. Ayrıca su kabının sağlam olduğundan da emin olun. Boncuklu Kertenkeleler vahşi doğada zamanlarının çoğunu yuvalarında geçirdikleri için kafeslerinde buna benzer bir alana sahip bir ine ihtiyaç duyacaklardır. Yuvalarının geniş bir alana sahip olması çok önemlidir. Böylece içerideki eşyaları hareket ettirme ve keşfetme şansı verilsin. Boncuklu kertenkeleler vahşi doğada çöllerde yaşamalarına rağmen yüksek nem oranlarını da severler. Basit nemli bir site kurarsanız, bundan inanılmaz memnun olacaktır.

Boncuklu Kertenkelenizin Kafesinin Isıtması Nasıl Olmalıdır?

Bu kertenkeleler soğuk kanlıdırlar ve vücut sıcaklıklarını düzenleyebilmek için dış kaynaklardan faydalanırlar. Vahşi doğada güneşe ve gölgeye maruz kalırlar. Aynı mantıkla kafeslerine sıcak ve serin alanlar yerleştirebilirsiniz. Optimum sıcaklık, güneşlenmek için kullanılabilecek bir ışık altında 29-32 santigrat derece arasında olmalıdır. Kafesin içerisine yerleştireceğiniz güneşlenme ışığının altında yükseltilmiş bir kaya, basit iskele alanları olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.