Evcil Marketim
Sürüngenler

Suda Yaşayan Sürüngenler

Suda yaşayan birçok hayvan bulunmaktadır. Bunların öncüsü olan hayvan ise balıklardır. Balıklar çeşit çeşit türlere sahip olmak üzere suda yaşamaktadır. Aynı zamanda böcek türleri de çoğunlukla suda yaşarlar. Bazı balıklar tatlı suda yaşarken bazı balık türleri ise tuzlu suda yaşamlarını sürdürmektedirler. Aynı zamanda yengeç ve kaplumbağa türleri de bu kategoriye dahildir. Aynı zamanda suda yaşayan hayvanları avlamak amacıyla da denize kullanan bazı kuş türleri de suda yaşayan hayvanlar kategorisine girebilir. Ancak tekrar söylediğimiz gibi suda yaşayan hayvanların çoğunluğu balıklardır.

Suda Yaşayan Sürüngenler
Suda Yaşayan Sürüngenler

Suda Yaşayan Hayvanlar Hakkında

Suda yaşayan sürüngenler birçok çeşit olarak bulunmaktadır.

Bunları sıralandıracak olursak şu şekilde maddelendirebiliriz;

 • Balıklar
 • Yengeçler
 • Ahtapotlar
 • Alpler
 • Denizanaları
 • Kurbağa
 • Timsah
 • Su yılanı
 • Karides
 • Kaz
 • Ördek
 • Pelikan
 • Penguen
 • Su sürüngenleri
 • Martı

Daha birçok suda yaşayan hayvan mevcuttur. Bunlar sadece bir kısmı olarak bilmektedir.

Suda Yaşayan Sürüngenlerin Özellikleri

Suda yaşayan sürüngenler deniz, akarsu ve göllerde olmak üzere ayrılmış bir vaziyette yaşamını sürdürürler. Balina, yunus veya köpek balıkları gibi büyük hayvanlar okyanuslarla yaşamını sürdürürken küçük balıkların daha çok göllerde yaşamını sürdürdüğünü görmekteyiz. Özelliklerinin bazılarına değinecek olursak, balıklar bazen kendilerini yem olmaktan kurtarmak için kamuflaj özelliğine sahiptirler. Bu balık çeşidine kaya balıkları denmektedir. Kaya balıkları gibi birçok balık türü de mevcuttur.

Bazı suda yaşayan sürüngenler ise değiştirerek düşmanlarından kaçma özelliğine de sahiptir. Fiddler bu canlılara vereceğimiz en kapsamlı örneklerden biridir. Suda yaşayan böcek çeşitlerinde de aynı özellik görülmektedir. Bazı suda yaşayan böcek çeşitleri renk değiştirme özelliğine sahiptir. Bu suda yaşayan sürüngenler hakkında sizlere vereceğimiz en ilginç olan bilgi ise hayalet balıklardır. Bu balık kişide suda yaşayan bitki gibi gözükerek bir hayalet görünümü sağlarlar.

Ancak bu balıklar bitki şeklinde olsa da diğer tüm balıklar gibi yaşamını sürdürmektedir. Suda yaşayan hayvanlar daha birçok değişik özelliğe sahiptirler. Özellikle ahtapotları örnek verecek olursak kendilerini gizleme ve gizlenme gibi birçok özelliğe sahiptirler. Ahtapotların derininde bebek kumlu bölgelerde diğer hayvan taklitlerini yaparak korunduğunu görmekteyiz.

Bu verdiğimiz örneklere bakacak olursak sizlere suda yaşayan canlılar hakkında şu özellikleri genel kapsamda sıralayabiliriz;

 • Genel kapsamda neredeyse tüm balıklar kendilerini korumak üzere birçok özelliğe sahiptirler.
 • Suda yaşayan sürüngenler kendilerini koruma aynı zamanda gizlenme gibi birçok alışkanlığı doğuştan kazanmış vaziyetedirler.

Bu özellik neredeyse suda yaşayan sürüngenler üzerinden verilecek genel kapsamlı bilgilerdir. Şimdi bu sürüngenleri detaylı olarak sizlerle inceleyelim.

Suda Yaşayan Sürüngenler
Suda Yaşayan Sürüngenler

Kaya Balıkları

Kaya balıkları denizde yaşayan sürüngenlere verecek en kapsamlı ve çeşitli özelliğe sahip bir balık türüdür. Birçok sahip olmakla birlikte göreceli olarak oldukça küçük balık türleridir ancak birçok özelliğe sahiptir.

Hayalet Yengeçle

Hayalet yengeçler hakkında sizlere bilgi verecek olursak dünyanın tropikal bölgelerinde kıyı bölgelerde yaşamlarını sürdürürler. Denizlerin gelgiti sonucunda derin çukurlar oluşturur. Bu çukurlar onların yaşadıkları yerlerdir. Küçük yırtıcı hayvanlar ise besin kaynakları olarak bilinir. Bu hayalet yengeçler düşmanlarından saklanmak konusunda oldukça yaratıcı özelliklere sahiptirler.

Fiddler Yengeci

Sizlere fiddler yengecinden bahsedecek olursak şu bilgileri söyleyebiliriz. Bu yengeç türünü diğer yengeç türlerine göre bir daha büyük yaratılmış olan kıskaçları sahip olduğunu söylemekteyiz. Bu çiftleşme dönemlerinde eşlerinin dikkatini çekmekten ve düşmanları tarafından kendini savunmak üzere kullandığı bir kıskaç olarak da adlandırılır. Keman yengeci olarak adlandırılmış bu kıskançlar kendilerini korumak için bu hayvanlara bahşedilmiş bir lütuftur.

Bangai Kardinal Balığı

Bu balık çeşidi hem yumurtalarını hem de yumurtalarından çıkan yavrularını ağızlarında taşıma özelliğine sahip canlılardır. Yavruları büyük ağzından çıkana kadar da bir koruma özelliğine sahiptirler. Bu bir nevi annelik görevi olarak onlara teslim edilmiş bir özelliktir.

Taklitçi Katydidler

Bu canlılar denizde yaşayan kendilerini koruma özelliğine sahip olan suda yaşayan sürüngenler arasında yer alan canlıdır ve oldukça ilgi çeken özelliklere de sahiptir.

Suda Yaşayan Sürüngenler İle İlgili İlginç Bilgiler

Sizlere bazı sürüngen çeşitlerinden ve onların özelliklerinden detaylı olarak bahsettik. Genel olarak suda yaşayan sürüngenler hakkında ilginç bilgileri sizlerle paylaşacak olursak bir yazımızda şu şekilde başlayabiliriz. Suda yaşayan hayvanların en küçüğü olarak tanımlanan trimmatom nanus balığı Hint Okyanusu’nda yaşamını sürdürmektedir. En fazla büyüdüğü boy 2 milimetre olarak bilinmektedir. Bu nedenle suda yaşayan en küçük canlı olarak söylenebilir. En büyük balina ise köpekbalığıdır. Ağırlığını yaklaşık olarak 14 tam olarak söylemeni yanı sıra bol bol atar. İnsanlar açısından oldukça tehlikelidir.

Genel olarak balıkların ilginç özelliğinden bahsedecek olursak dört gözlü balıkların ikiye bölünmüş bir şekilde gözlerinin olmasıdır. Bu balıkların özelliği de hem suda yüzerken önünü görmenin yanı sıra denizin altında diğer gözleri görmektedir. Kara yutan balığı ise adından da anlaşıldığı gibi kendinden 2 kat büyük bir canlıyı yutma özelliğine sahiptir. Çene yapısı oldukça serttir. Bu balık çeşitlerinden uçma özelliğine sahip balıklarda mevcuttur. Aynı zamanda yeryüzünde belirli bir süre yaşayabilen canlılar da mevcuttur. Dünya genelinde en çok bulunan balık çeşidi olarak bilinen Işıldak balığı da tatlı sularda yaşamını sürdürmektedir.

Bu yazımızda sizlere suda yaşayan sürüngenler hakkında detaylı bilgiler verdik. Siz de bu bilgilerden yararlanarak birleştirebilirsiniz. Suda yaşayan sürüngen çeşitlerini ve genel özelliklerinden bahsederek maddeli anlatımlı şekilde sizlere sunduk. Sizler de bu maddeli anlatımlı kullanarak suda yaşayan sürüngenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda balık türlerinin ilginç özelliklerini ve buna bağlı olarak çeşitli bilgileri sizlerle paylaştık. Suda yaşayan sürüngenlerle ilgili bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.