Evcil Marketim
Sürüngenler

Sürüngen Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Oldukça fazla sürüngen olmasına rağmen evde beslenmeye uygun olanların sayısı fazla değildir. Yaklaşık 6200 civarında çeşidi olan bir sınıftan bahsedilmesine karşılık evcil hayvan olarak alınabilecek türün sayısı 20-25 civarında değişkenlik gösterir. Soğuk hayvanlar olarak değerlendirilmelerine karşılık evcil hayvan olarak yaşamınızın bir parçası haline geldiğinde aslında soğuk olmadıklarını anlamanız kolay olur. Sevgi ve ilgi karşısında büyüyen, oldukça sıcak olan hayvanlar olduklarını fark edebilirsiniz.

Bu gruptan hayvanların evlere girmesi ve hayvan olarak beslenmesi evcil hayvan tanımının değişmesine bile neden oldu. Sorumluluğunu üstlendiğiniz hayvanlar için en önemli faktör nasıl bakılacağı ve hayat kalitesinin nasıl yükseltileceğidir. Bunun için nasıl özellikleri olan bir evcil hayvanı hayatınıza aldığınızı bilmelisiniz. Sonraki aşama ise bakımının nasıl yapılacağı olmalıdır. Sürüngen bakımı dikkatli olanlar için oldukça kolaydır.

Sürüngen Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Sürüngen Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sürüngenler Nelerdir?

İguana, su kaplumbağaları veya tarantula gibi hayvanların beslenmeye başlaması sürüngen sınıfının da tanınır hale gelmesine neden oldu. Evlerde beslenen hayvanın beslenme alışkanlıkları, nasıl bir ortamda yaşamasının doğru olacağı gibi konular son derece önemlidir. Sürüngeninizin hayatının tehlikeye girmesini engellemek ve uzun zaman boyunca hayatınızın bir parçası olmasını sağlamak adına en önemli kuralın özen olduğu unutulmamalıdır.

Sürüngenlerin Genel Yaşam Rutinleri Nasıldır?

Genel olarak nasıl bir hayata sahip olduklarını anlamak yaşayacağı alanı ve bakımı konusunda eksiksiz hareket etmek konusunda yardımcı olacaktır. Sürüngen sınıfının vücutlarında keratinleşmiş bir yapı bulunur. Pullu bir görünüme sahip olurlar. Vücutları ısı değişimlerine karşı oldukça duyarlı olduğundan dolayı değişkenlik göstermeleri kaçınılmaz olur. Hem karada hem de suda yaşayan çeşitleri yaygındır.

Solunum olarak akciğer yapılarına sahip olmaları bulundukları ortamın nem dengesini önemli hale getirir. İç döllenme ile çoğalan bir yapıları vardır. Yumurta ile çoğalırlar. Bu özellikler genel anlamda sürüngenlerin yapılarını anlamak ve doğru yaklaşmak için bilinmesi gereken temel durumlardır. Sürüngen bakımı ile en ilişkili olan özellik hayvanınızın genel yaşam standartlarıdır. Yaradılışına uygun veya en çok yaklaşan bakım en iyisi olacaktır.

Sürüngen Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

Sürüngen forumda bir hayvan sahiplenmek istediğinizde en uygun yaşam alanını kurgulamak ilk önce yapacağınız iş olmalıdır. Sürüngenlerin evleri teraryum olarak bilinen yapılardır. Doğal yaşam ortamlarında var olan özelliklerin bu yapılara da aktarılması önerilir. Aksi durumda yaşam alanı sorunu ile karşı karşıya kalınır. Teraryumun ısısı yeterli olmalıdır. Nem ve ısı ölçen mekanizmaların kullanılması daha doğru bir tercihtir. Sürüngen bakımı ilk olarak teraryumların uygun şekilde hazırlanması ile başlar. İçine eklenen malzemeler sayesinde sürüngenin ihtiyaç duyduğu nem ve ısı dengesi sağlanmış olacaktır. Dengelenmiş nem ve ısı hayvanınızın rahatı için en önemlisidir.

Sürüngen Teraryumlarına Neler Alınabilir?

Yaşam ortamında olması gereken nem ve ısı dengesini sağlamak zordur. Ölçüm yapmak veya teraryum içine farklı yapılar eklemek en kolay yoldan konfor sağlamak adına önemlidir. Teraryumun sıcaklığı için gereken teraryum ısıtıcısı en önemlisidir. Teraryum lambası da gerekli olan ultraviyole ışınlarının sağlanması amacıyla kullanılır. Teraryumun zemini de doğal yaşama uygun şekilde düzenlenmelidir. Kum olması en çok tercih edilendir.

Hayvanınızın daha rahat ve kolay şekilde hareket etmesine neden olur. Nemölçer de alınabilir. Nemin dengede olması için kontrolü kolaylaştıran higrometre cihazları alınmalıdır. Isıyı ölçmek adına da dijital ölçerler kullanılır. Bunların tamamını kullandığınız bir teraryum sürüngen bakımı için en önemlisini elde ettiğiniz anlamına gelecektir.

Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Sahibi olduğunuz sürüngen için sorumluluk almak sağlığından da sorumlu olmayı gerektirir. Aslında bakımdan ayrı tutulmaması gereken bir konudur. Bakımını eksiksiz yaptığınızda sağlık sorunu yaşaması da kolay kolay mümkün olmaz. Ciddi hastalıklarla karşı karşıya gelmemek için önlemler almak da zorunludur. Yaptığınız tüm düzenlemelere ve gösterdiğiniz hassasiyete rağmen rahatsızlandığında kendinizce çözümler aramak risk olacaktır. Uzman bir veteriner hekimden destek alınması gerekir. Veteriner gereken kontrolleri yaptıktan sonra tanı koyarak gereken tedaviye başlayacaktır.

Uygulayacağı bazı tedaviler:

  • Vitamin takviyesi yapılabilir,
  • İlaç kullanımı gerekebilir,
  • Kabuk zedelenmesi veya yaralanmalarında antibiyotik takviye edilir,
  • Bakım solüsyonları kullanılabilir.

Bunların tamamına veteriner hekim tarafından karar verilir. Kontrol edilmeden ve tanı koyulmadan yapılan tedavi eksik veya yanlış olacaktır.

Sürüngen Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Sürüngen Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hangi Yemler Faydalı Olur?

Sürüngenlerin yapıları gereği özellikle de kabuklarının yeterli gelişimde olması adına bazı vitaminleri kullanmaları gerekir. Bazı zamanlarda alması gereken A, C ve D vitamini eksik olduğunda bazı işaretlerle sorunu anlatmaya başlar. Çünkü hareketsizlik, sürekli uyuma hali, kabuklarda deforme durumu gibi belirtiler ilk olarak vitamin eksikliği olduğu şeklinde yorumlanır. Protein ve bitkisel ağırlıklı beslenmeler en sağlıklısı olacaktır.

Sürüngen Hastalıkları Ölümcül Müdür?

Sürüngenler de diğer evcil hayvanlar gibi önemli hastalıklar geçirebilir. Bu önemli hastalıkların temelinde ise bakımı başta olmak üzere farklı nedenler yatabilir. Bunun için ölümcül seviyeye gelmeden dikkatli şekilde değerlendirmek, gereken bakım önerilerini uygulamak önemlidir. En sık karşılaşılan tehlike sürüngen kabuklarındaki deformelerdir. Beslenme veya farklı nedenlerden olabilen bu hastalık kısa süre sonunda ölümcül duruma gelebilir. Bundan dolayı veteriner önerisine uyulması ve geç kalmadan tedaviye başlanması önerilir.

Aşı Yapılması Önemli Midir?

Sağlığına zarar gelmesini istemediğiniz sürüngen hayvanınız için aşı yapılması koruma açısından en önemli karardır. Bu konu da bakımın bir paçasıdır. Veterineriniz gerekli olan aşılar için bir takvim oluşturacaktır. Oldukça faydalı olacağından emin olabilirsiniz. Riske atmamak sürüngeninizin yaşam kalitesi için de önemli bir karar olacağından değerlendirilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.