Evcil Marketim
Kuş

Deve Kuşlarının Özellikleri

Dünyada yaşayan en büyük kuşlar, devekuşlarıdır. Deve kuşlarının özellikleri hayvanlar âlemini takip edenler tarafından merak konusudur. Bu canlılar kuş türüne bağlı olmalarına rağmen uçamazlar. Uçamamaların en önemli nedeni ise, vücutlarının ağırlığıdır. Yeryüzün en eski kanatlı hayvanları arasında yer almasıyla birlikte, dünyada iki tırnağı olan tek hayvandır.

Tırnaklarından bir tanesi büyüktür. Büyük olan tırnağı, vücudunun ağırlığını taşır. Açık alanlarda çok hızlı bir şekilde koşabilirler. Hızları 65 km hıza kadar ulaşabilir. Tehlike anında hızları daha da artabilir. Doğal yaşamlarını yarı çöl olan yerlerde geçirirler.

Fakat farklı iklimlere de kısa sürede uyum sağlayabilirler. Aşırı yağış ve soğuk havalardan olumsuz etkilenirler. 30 yıl boyunca üretken olarak yaşayan deve kuşları, etrafı çok iyi bir şekilde gözleyebilirler. Kafaları 360 derece olarak kullanabilirler. Bu da her türlü tehlikeyi önceden görebilmelerini sağlar.

Deve Kuşlarının Özellikleri
Deve Kuşlarının Özellikleri

Deve Kuşları Hangi Renktedirler?

Devekuşlarının baş kısımları tüysüz ve küçüktür. Baş kısımlarında sadece gagası ve gözleri vardır. Dişi deve kuşları, erkek deve kuşlarına göre daha küçük yapıdadırlar. Dişi deve kuşlarının grimsi ya da kahverengi tüyleri vardır. Erkek deve kuşlarının ise, kanat ve kuyruk kısımları beyazdır. Vücutlarında da siyah tüyler vardır.

Kanatları vücutlarına göre daha küçük görünür. Yağsız ve yumuşak özellikte olan tüyleri, elektronik cihazların fırçalarının yapımında kullanılır. Bunun yanı sıra, eski Mezopotamya ve Mısırlılar tarafından tüyleri süs eşyası olarak kullanılmıştır. Kanatlarındaki tüyleri uzun ve çok güzel görünür. Başlarında ise mavi ve kırmızı renklerde sert tüyler bulunur.

Deve Kuşu Kaç Günde Yumurtadan Çıkar?

Deve kuşları ilkbahardan son bahara kadar yumurtlamaya devam ederler. Deve kuşları 42 gün geçtikten sonra yumurtadan çıkarlar. Deve kuşu yumurtalarının boşu bile çok değerlidir. Özellikle ticari yapılır. Kazmış oldukları çukurların içerisine 2-3 gün aralarla yumurtlarlar.

Çukurlara 15 ya da 20 tane yumurta bırakabilirler. Çiftleşme mevsimleri geldiği zaman devekuşlarının vücudundan durumları anlaşılabilir. Deve kuşlarının özellikleri konusunu araştıranlar mutlaka yumurtadan ne kadar sürede çıktığını da incelerler. Yeni doğan civcivleri bile, ahır tavuklarının büyüklüklerindedir.

Deve Kuşları Ne Kadar Süre Yaşar?

Deve kuşlarının ne kadar süre yaşayacağını çevresel faktörler belirleyebilir. Eğer ki bir deve kuşu esaret altındaysa 75yıl kadar yaşayabilirler. Esaret altında olmaktan kastedilen hayvanat bahçeleridir. Vahşi doğada ise ancak 30 ya da 40 yıl yaşayabilirler. Koşmak için harika mekanizmaya sahiptirler. Uçmaya gösteremedikleri yeteneklerini koşmaya kullanırlar.

Deve Kuşları Kaç Kilodur?

Derisi ve eti çok değerli olan deve kuşlarının özellikleri arasında kilosu da merak edilir. En büyük yumurtaya sahip olan deve kuşlarının ağırlığı, 130 ya da 150 kilo arasında olabilir. Deve kuşlarının beyinleri ise, 30 ve 40 gram kadardır. Deve kuşlarının bilinen 6 tane türü vardır. Bunlar farklı bölgelerde yaşarlar. Arap devekuşları Suriye ve Arap çöllerinde yaşar. Bu türün nesli tükenmiştir.

Masai devekuşları ise en bilinen türlerdendir. Bunlarda Tanzanya ya da Kenya’da yaşarlar. Emu devekuşları diğer devekuşlarına nazaran daha kısa boylarda olabilir. Tepeli devekuşu ise, deve kuşları içerisindeki en tehlikeli türlerdendir. Bunların üç ayağı vardır. Ayakların en iç parmağı hançer şeklindedir. Diğer türlere göre bu türün tekmesi daha tehlikelidir.

Deve Kuşları Nerelerde Yaşarlar?

Genel olarak bakıldığı zaman yaşadıkları yerler, çöllerdir. Zebra gibi memelilerle bir arada gezerler. Bir arada gezmelerinin sebebi ise, kendilerini korumak istemelerindendir. Memelilerin koku alma özelliği sayesinde tehlikeyi kolayca fark edebilir ve kendilerini güvene alabilirler. Sürü şeklinde dolaşan deve kuşları genellikle dişilerden oluşur.

100 kişiye ulaşabilen sürü sayısı çoğunlukla 10 kişidir. Kanatlarını 2 metre genişliğinde açabilirler. Kanatlarını kabartmaları, kendilerini içgüdüsel olarak rahatlatmalarını sağlar. Gözleri de çok büyüktür. Uzak bir noktayı dahi görebilirler.

Deve Kuşlarının Özellikleri
Deve Kuşlarının Özellikleri

Deve Kuşları Nasıl Beslenirler?

Devekuşları çoğunlukla otobur olarak beslense de bazen farklı beslenme türlerini de tercih edebilirler. Zaman zaman böcek yiyebilirler. Ayrıca sindirimlerine yardımcı olabilmesi için küçük taş parçaları yutarlar. Vücut sıcaklıklarını ayarlamakta çok yeteneklidirler. Kurağa ve susuzluğa karşı çok dayanıklı canlılardır.

Devekuşları ayrıca yem de tüketirler. Yetişkin bir deve kuşu gün içerisinde 3 ya da 4 kg kadar yem tüketebilir. Yaşamlarının devam edebilmesi için, devekuşlarının beslenmesi çok önemlidir. Mineral, protein ya da vitamin gibi ihtiyaçlarını ancak beslenerek elde edebilirler. Bu sayede çok iyi yumurtlayabilirler. Deve kuşları yeterli düzeylerde beslenmezse büyüme hızları yavaşlayabilir

Deve Kuşları Nasıl Ürerler?

Deve kuşlarının birçoğu 2 ya da 3 yaşında cinsi bir olgunluğa ulaşır. Dişi deve kuşlarında bu süre daha erken görülebilir. Bu süreden sonra çiftleşmeye hazırdırlar. Doğan yavrular kısa sürede uzamaya başlarlar. Aylık ortalama olarak 20 ya da 25 cm uzarlar. 1 yıl sonra 45 kg ağırlığa ulaşabilirler. 6 ay sonunda boyları ebeveynleri kadar uzar.

Deve Kuşlarının Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir?

Deve kuşlarının özellikleri incelenirken bir de bilinmeyen özellikleri incelenmelidir. Deve kuşlarının bilinmeyen çok fazla özelliği vardır.

Bunlar şu şekilde sıralanır;

 • Deve kuşu yumurtalarının ağırlığı 24 tavuk yumurtasının ağırlığına denktir.
 • 2.8 cm’ye kadar uzayabilirler.
 • Hem bitki örtüsüyle hem de etle beslenebilirler.
 • Tehlike anında tekme atarak tehlikeyi uzaklaştırabilirler.
 • Bacakları uzun olmasıyla birlikte kaslıdır.
 • Ayak bileklerinde pullar vardır.
 • Sadece iki tane parmaklarının olması, hızlı koşabilmelerinin önemli nedenlerindendir.
 • Parmaklarının birisinde tırnak varken diğerinde yoktur.
 • Uzaktaki bir noktayı bile çok net bir şekilde görebilirler.
 • Ergenliklerine 4 yaşlarında girerler.
 • Vücutlarında 4 tane mideleri vardır. Bunun yanı sıra daha pek çok bilinmeyen özelliği de vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.