Evcil Marketim
AkvaryumBalık Bakımı

Akvaryum Zeolit Ne İşe Yarar?

Evinde süs balığı besleyenler akvaryum zeolit ne işe yarar? sorusunun cevabını merak ediyor. Zeolit, akvaryumda yer alan zararları materyalleri emerek, süs balıklarının sağlıklı olması için kullanılan alüminyum silikat maddesidir.

Zeolit, üst düzey bir emici özelliğe sahip olan gözeneklere sahiptir. Zeolit, ‘kaynayan taş’ ismiyle de tanınıyor. Tüm zeolit maddeleri aynı özelliklere sahip değildir. Oluşum süreçleri, içeriğini ve yapılarını oluşturan bir etkendir.

Zeolit türleri arasında, akvaryum için en çok tercih edileni klinoptilodit zeolitidir. Doğal yollarla meydana gelen klinoptilodit, yüksek bir seviyede amonyak giderici etkiye sahiptir. Bu nedenden, klinptiloditler akvaryumun suyunu çok doğal bir yaşama alanına dönüştürür.

Doğal olarak üretilmeyen zeolitler ise akvaryum sektöründe ikame ürün oluşturmak için yapılmışlardır. Yapay zeolitlerin etkisi daha düşüktür.

Akvaryum Zeolit Ne İşe Yarar?
Akvaryum Zeolit Ne İşe Yarar?

Akvaryum İçin Doğru Zeolit Seçimi

Akvaryumlar için zeolit satın alırken, sadece akvaryumlar için üretildiği bilgisi etiket üzerinde yazan zeolitleri tercih etmek gerekiyor. Örneğin, kedi kumlarında da zeolit bulunuyor ve bu zeolit türünü asla akvaryumlarda kullanmamak önemlidir. Sadece akvaryumlar için üretilen zeolit tercih etmek, akvaryumdaki zararlı maddelerin yok edilmesini sağlıyor.

Piyasada, süs balıklarının yaşam alanı için özel olarak formülize edilen bolca zeolit ürünü yer alıyor. Ayrıca, balıkların tuzlu ya da tatlı suda yaşamalarına göre de içeriği ayarlanmış zeolitler mevcut.

Öncelikle, üzerindeki etikette ‘sadece akvaryumlar için’ ibaresi olan zeolitleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu sayede, hem karbon hem de zeolit içeren ürünleri alabilirsiniz. Bu zengin karışıma sahip zeolitler, akvaryumda oluşabilecek yoğun amonyağı azaltmak için tasarlanmıştır.

Zeolit Akvaryumunuzu Nasıl Temizliyor?

Zeolit minerali, akvaryumdaki toksinleri yok etmek için ideal maddedir. Ana özelliği, amonyakları sudaki normal seviyelerine getirmesidir. Süs balıkları için kullanılan akvaryumlardaki amonyağı hızlıca emerek, olası amonyak artışını kesin olarak çözüyor.

Oldukça önemli olan konu, zeolit gibi sudaki Ph miktarını düzenleyici maddelerin muhakkak ayda 1 kez değiştirilmesidir. Sürekli olarak özelliğini koruyamayan zeolitler, eğer ayda 1 kez değiştirilmezse bir süre sonra akvaryuma zarar verebiliyor.

Zeolitler, 1 ay sonra akvaryumlar için etkisiz hale geliyor. Bu yüzden eğer akvaryumda amonyak oranı fazlaysa kısa süre sonra zeolitlerin etkisi azalıyor ve 1’er aylık periyotlarla zeolitlerin yenilenmesi gerekiyor.

Akvaryumunuzdaki suyun amonyak oranı eğer normal seviyeye geldiyse zeolitleri akvaryumdan çıkarmalısınız. Amonyak oranı düzeldiğinde, zeolitler yerine karbon gibi maddelerin eklenmesi daha sağlıklıdır. İleriki süreçte amonyak oranı yükselirse tekrar zeolit kullanılmalıdır.

Zeoliti Doğal Yollarla Yeniden Şarj Etmek

Akvaryumlara eklenen zeolit, 3-4 hafta içerisinde sudaki amonyağa bağlı olarak etkisini kaybediyor. Tekrar zeolit satın almaya gerek kalmadan, zeolitlerin etkisini kolayca artırabilirsiniz.

Bunun için farklı yollar bulunuyor:

 • Tuzlu suya zeolitleri koymak: Ortalama %5’lik bir tuz çözeltisine zeolitleri koymanız, tekrar etkilerini kazanmalarını sağlıyor. Bu sayede, zeolitin emdiği amonyaklar geri salınıyor. Toplamda 20-24 saat boyunca zeolitleri bu tuzlu suda bekleterek, sonra güneş alan bir alanda 1-2 gün bekletmelisiniz. Bu sayede, tekrar zeolit almanıza gerek kalmadan akvaryumunuz yeni zeolitler elde etmiş oluyorsunuz.
 • Bir diğer yöntem de kullanılmış zeolitleri pişirmektir. Daha etkili sonuç veren bu yöntemde sık tercih ediliyor. Zeolitleri bir fırın tepsisine yerleştirerek, 25-30 dakika boyunca 340-350 derece bir sıcaklıkta bekletin.
 • Hiçbir işlem yapmadan, Zeoliti sadece güneş altında bekleterek verimini artırmaya çalışmak yanlış bir uygulamadır. Bu yanlış süreç, süs balığı besleyenlerin sık yaptığı bir hatadır. Bunu yapmak isterseniz önce tuzlu suda bekletmeniz gerekiyor.
 • Bu yöntemleri kullanarak bir defaya mahsus olarak zeolitleri şarj etmiş olursunuz. Bu yöntemlerden birini tercih ederek, zeolitlerinizi yeniden yaratın. Ancak, bir dahaki sefere zeolitleri hiçbir şekilde kullanmamanız gerekiyor.

Bu pratik işlemleri uygulayarak, bir kez satın aldığınız zeolitleri iki defa yeni olarak almışsınız gibi kullanabiliyorsunuz.

Akvaryum Zeolit Ne İşe Yarar?
Akvaryum Zeolit Ne İşe Yarar?

Akvaryum İçin Alınan Zeolitin Özellikleri

Akvaryumlardaki filtre malzemelerinden olan zeolitin birçok özelliği bulunuyor.

Bu özellikler şu şekildedir:

 • Zeolitin içeriği, %71 oranında silikon dioksit (SiO2) oluşturuyor
 • Zeolit, ‘kaynayan tas’ olarak bilinen bir mineraldir
 • İçeriğindeki mikro gözenekler sayesinde, sudaki amonyağı emer ve suyun pH değerini normal seviyelere taşır
 • Akvaryumdaki zararlı materyaller, toksinleri yok ederek hidrojen sülfid oranını da ideal düzeye getiriyor
 • Suyu sağlıklı bir yaşam alanına dönüştürerek, süs balıklarının üreme sürecine de katkı sağlıyor
 • Akvaryumun dibine bırakılarak da iyon sistemi filtresine eklenerek de kullanılabiliyor
 • Suyu yumuşatma özelliğine sahiptir
 • Sudaki oksijen oranını artıran özelliği, nitrojenleri emmesinden kaynaklanıyor
 • Farklı kullanım alanları olduğu için, sadece akvaryumlar için üretilenleri tercih etmek gerekiyor

Birçok özelliği ve faydası olmasına rağmen, doğru şekilde kullanılması gerekiyor. Eğer sudaki amonyak oranı normal seviyeye geldiyse mutlaka zeolitleri akvaryumdan çıkarmak önemlidir. Ayrıca, bir zeoliti şarj ederek(ısıtma, tuzlu suda bekletme) en fazla bir kez daha kullanabilirsiniz ve her ayda 1 kez değiştirmeniz gerekiyor.

Akvaryum Zeolitlerinde En Önemli 5 Bilgi

Süs balıklarınız için zeolit satın alırken veya zeolit kullanımında dikkat etmeniz gereken 5 önemli nokta şu şekildedir:

 • Zeoliti eğer filtrenizde tutarak kullanacaksanız, kesinlikle filtrenin üst tarafına zeolitleri koymak önemlidir. Bu sayede, sudaki amonyakları daha kolay emebiliyor.
 • Suyu yumuşatıcı bir etkisi olduğu için, sert suda yaşamayı seven süs balıklarınız varsa zeolit yerine karbon ürünleri kullanımını tercih edin
 • Akvaryumda kullanmak için zeolit alırken, paket olarak satılan ürünleri tercih etmek yerine klinoptilolit özellikte olan doğal zeolitleri almak gerekiyor. Paket halindeki ürünün farklı kullanım alanları da bulunuyor.
 • Özellikle yavru balıklarınız gelişimine katkı sağlayan ve suyu temizleyen zeolitleri paket olarak satın alacaksanız, üzerindeki etiketi dikkatle okumanız gerekiyor. Bu etikette sadece süs balıklarının akvaryum suyunda kullanılır şeklinde bir bilgilendirme yazısı olması gereklidir.
 • Zeolitler, zararlı maddeleri emen muazzam bir mineraldir. Ancak, mutlaka en fazla 1 ay süreyle kullanmanız gerekiyor ve akvaryum sudaki amonyak oranı normal düzeye gelince de sudan çıkarmanız gerekiyor

Zeolit alırken de kullanırken de tüm ayrıntıları bilmek, süs balıklarınızın daha iyi şartlarda yaşamalarını ve ömürlerinin uzamasını sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.