Evcil Marketim
Kuş

Kuşlarda Solunum Yolları Hastalıkları

Kuşlarda tüm canlılar gibi hastalık geçirebilen hayvanlardır. Kuşların geçirdikleri rahatsızlıklar arasında solunum yolu rahatsızlıkları da bulunur. Solunum yolu kaynaklı bu rahatsızlıkların en belirgin özelliği nefes alıp verme konusunda sıkıntı yaratmalarıdır. Kuşların yaşam kalitesini düşüren bu rahatsızlıklar kuş besleyen kişileri de düşündürür. Bu rahatsızlıkların veteriner yardımıyla zamanında tedavi edilmesi kuşun yaşam ömrünün artmasına yardımcı olur. Ancak tedavi aşamasına geçmeden önce kuşlarda solunum yolları hastalıkları nelerdir? Hangi belirtiler bulunur gibi rahatsızlıklara karşı bilgi sahibi olmak gerekir.

Kuşlarda Görülen Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Muhabbet kuşu, kanarya, serçe veya papağan gibi kuş türlerinde pek çok solunum rahatsızlığı görülür.

Bu rahatsızlıklar arasında en yaygın görülenleri şunlardır;

  • Soğuk algınlığı
  • Nezle
  • Astım
  • Bronşit
  • Psittacosis (papağan ateşi)
  • Crd (bakteriyel üst solunum yolu rahatsızlığı)

Bu rahatsızlıkları veterinerler tarafından verilen ilaçlar yardımıyla giderilmesi mümkündür. Ayrıca rahatsızlık türüne bağlı olarak tedavi uygulanabilir.

Kuşlarda Solunum Yolları Hastalıkları
Kuşlarda Solunum Yolları Hastalıkları

Soğuk Algınlığı

Kuşlarda solunum yolları hastalıkları arasında en fazla karşılaşılan rahatsızlık soğuk algınlığıdır. Kuşlarda soğuk algınlığının ortaya çıkma sebebi kuşun yaşadığı ortamdaki ısı kaybının yaşanması olabilir. Bunun yanı sıra soğuk mevsimlerde yaptırılan banyo ve banyo sonrası bakımın eksik yapılması rahatsızlığın ortaya çıkmasını sağlayabilir. Kuşlarda soğuk algınlığının belirtileri arasında normal zamandan farklı bir durgunluğun olması ve uyuşuk hareketler yer alır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı görülen kuşlarda titreme görülür.

Soğuk algınlığının diğer belirtileri ise iştahın kesilmesi, kafes içerisinde bir köşeye çekilip bekleme, kafayı tüyler arasına gömme, karın derisinde renk değişikliği ve hareketsizlik görülür. Soğuk algınlığının şiddetli olduğu durumlarda ise bayılmalarla karşılaşılabilir. Bu belirtiler görülen kuşların vakit kaybetmeden veterinere götürülerek tedavilerinin başlatılması gerekir. Aksi takdirde soğuk algınlığı zatürre, bronşit ve verem gibi daha tehlikeli rahatsızlıklara yol açarak ölümlere neden olabilir.

Nezle

Nezle kuşlarda solunum yolları hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklardandır. Viral enfeksiyon olan bu hastalığın ortaya çıkması başka kuşlardan bulaşma yoluyla olabilir. Bunun yanı sıra soğuk algınlığının ilerlemesi nedeniyle nezle yaşanabilir. Bu rahatsızlığın nedenleri arasında soğuk algınlığında görüldüğü gibi ani ısı değişimleri ve soğuk banyo yaptırılması da olabilir. Kuşlarda nezle belirtileri ise burunda akıntı ve gözlerde çapak görülmesidir. Bunun yanı sıra soluk almada güçlük çekme ile yüksek ateşte görülür.

Nezlenin tedavi edilmesi için yüksek ateş varsa ateşin düşürülmesi için çalışmalar yapılır. Soluk almanın güçleşmesi durumunda ise veterinere götürülerek veteriner tedavi ve tavsiyelerinin uygulanması gerekir. Tedavi için nezle şurupları, C ve B vitamini takviyesi uygulanabilir.

Bronşit

Kuşlarda görülen solunum yolu rahatsızlıklarından birisi de bronşittir. Bu hastalık soğuk algınlığı ve nezlenin akabinde ortaya çıkar. Bu rahatsızlıkların doğru şekilde tedavi edilmemesi solunum yollarının tıkanmasıyla bronşite dönüşebilir. Bronşit rahatsızlığının en önemli belirtileri ise nefes alma güçlüğü, hırıltılı nefes ve sık sık nefes almadır. Ayrıca kuşlar bu hastalığa yakalandıklarında ilk aşamada yüksek ateş görülür. Bronşitin tedavisi içinde veterinerin verdiği ilaçlar ve vitamin takviyesi uygulanabilir. Bunların yanı sıra kuşlara bal yedirilebilir. Ancak tedavinin başarılı olması için veterinerin önerilerinin dışına çıkmamak gerekir.

Astım

Kuşlarda solunum yolu kaynaklı rahatsızlıklardan birisi de astımdır. Bu hastalığın pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerden en yaygın görülenleri şunlardır; kirli hava, bakımsızlık, dumanlı hava, tozlu ortam ve soğuk algınlığı ile nezle tedavilerinin zamanında yapılmamasıdır. Bunun yanı sıra bronşitin uzun süre devam etmesi astım rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Astımın ortaya çıkması nedeniyle kuşlar sürekli olarak solunum problemi yaşayabilirler. Astım görülen kuşlar ötmeyi istemezler, ötseler bile eskisi gibi gür değildir. Nefes alamama ve hırıltılı nefes alma diğer belirtilerdendir.

Astım kronik hale gelebilen bir rahatsızlıktır. Bu durumda kesin tedavi yolu yoktur. Ancak ilaçlarla yaşam kalitesi biraz artırılabilir. Bu nedenle soğuk algınlığı, nezle veya bronşit gibi rahatsızlıkların ilerleyerek astıma neden olmasının önlenmesi gerekir.

Psittacosis (Papağan Ateşi)

Kuşlarda görülen solunum yolu rahatsızlıkları arasında psittacosis veya papağan ateşi olarak da anılan rahatsızlıkta yer alır. Bu rahatsızlığın kuşlardaki rahatsızlıklardan farkı insanlara da bulaşabilen bir rahatsızlık olmasıdır. Bu rahatsızlık hem üst solunum yollarını hem de alt solunum yollarını etkiler. Psittacosis rahatsızlığına yakalanan kuşlarda burun akıntısı, hapşırık, öksürük, iştahsızlık ve kilo kaybı görülür. Bunun yanı sıra tüylerde kabarma ve ishal gibi rahatsızlıklarda görülür.

Kuşlarda Solunum Yolları Hastalıkları
Kuşlarda Solunum Yolları Hastalıkları

Crd (Bakteriyel Üst Solunum Yolu Rahatsızlığı)

Crd veya bakteriyel üst solunum yolu rahatsızlığı kuşların sıklıkla yakalandığı rahatsızlıklardandır. Her türlü kuşta görülme olasılığı olan bu hastalık Mycoplasma gallisepticum bakterisi nedeniyle ortaya çıkar. Kuşlar arasında bulaşıcı olan bu hastalığın en önemli belirtileri şunlardır; hırıltı, gözlerde sulanma, öksürük, burun akıntısı, mukus ve tıksırık görülür. Crd tehlikeli olan hastalıklardandır ve bu nedenle yapılan tedaviden yanıt alınmaması mümkündür. Bu nedenle belirtilerin görülmesiyle tedavi aşamasına zamanında geçilmesi gerekir.

Kuşlarda Solunum Yolu Rahatsızlıklarının Belirtileri

Kuşlarda karşılaşılan solunum yolu rahatsızlıklarının belirtileri benzerlik gösterir. En yaygın görülen belirtiler arasında nefes alma güçlüğü, öksürük, hapşırık, burun akıntısı ve sık nefes almadır. Ayrıca hastalık türüne bağlı olarak yüksek ateşin yaşanması hastalığın bulunduğunu ortaya koyar. Solunum yolu rahatsızlıklarının ortak belirtileri arasında ayrıca iştahsızlık, tüylerin kabarması ve durgunlukta bulunur.

Kuşlarda Solunum Yolu Rahatsızlıklarının Tedavisi

Solunum yolu rahatsızlıklarının büyük bölümü üşüme nedeniyle kaynaklandığı için ısının artırılması hastalıkların tedavisi için önemlidir. Ayrıca vitamin içeren gıdalarla beslenmesi rahatsızlığın etkilerini azaltır. Ancak nezle, bronşit, astım ve diğer rahatsızlıkların şiddetli seyretmesi durumunda mutlaka veterinere kuşların götürülmesi gerekir. Veterinerin hastalığı teşhisi ve tedavi önerileri eksiksiz uygulanmalıdır. Tedavinin zamanında yapılmaması veya ilaçların kullanılmaması hastalığın iyileşme süresinin uzamasına ve hayati tehlikenin ortaya çıkmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.