Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?

En çok endişe duyulan hastalıklardan biri kedilerde gençlik hastalığıdır. Kedilerin ölümlerine yol açabilen bu riskli hastalıkla ilgili bilinmesi gereken pek çok husus mevcut. Kedi sahiplerinin öncelikle hastalığa dair detayları bilmelerinde yarar var. Böylece doğru adımlarla ilerlemek mümkün olur. İşte kedilerde gençlik hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Hakkında

Panleukopenia virüsünün neden olduğu kedilerde gençlik hastalığı ciddi bir sağlık sorunudur. Bu virüs, kemik iliği, deri ve bağırsaklardaki hücreleri etkisi altına alır.

Vücudun savunma hücreleri olan beyaz kan hücrelerine karşı savaşan bu virüs kedileri ölüm riskiyle karşı karşıya getirir. Özellikle aşılanmamış olan yavru kediler ve bağışıklık sistemi zayıflayan kediler için çok büyük risktir. Gençlik hastalığı hayati tehlike arz ettiği için kedi sahiplerinin çok dikkatli olmaları gerekir.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde gençlik hastalığı birçok belirtiyle kendini gösterebilir. Elbette bütün belirtiler aynı anda görülmeyebilir. Belirtiler kedilere göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kediler birçok belirtiyi aynı anda gösterebilirken bazıları bir iki belirti gösterebilir. Bu noktada kedi sahiplerinin kedilerini sıkı bir gözlem altına almaları önemli. Böylece bu belirtileri erkenden fark etmek mümkün olur ki bu da erken teşhis ve tedavi anlamına gelir.

 • Burun ve göz akıntısı
 • Dikkat eksikliği
 • Aşırı hapşırma
 • Yürüme zorluğu
 • Depresyon belirtileri
 • Gizli yer arama ve saklanma eğilimi
 • Ciddi iştah kaybı ve bunu takip eden kilo kaybı
 • Kansızlık
 • Tüylerinin kalitesinin bozulması
 • Yüksek ateş
 • Kusma
 • Normal ya da kanlı ishal

Kedi sahiplerinin gözlemlemesi sonucu hemen farkına varacağı belirtilerdir. Eğer kedi aşısızsa ve bu belirtilerden bir ya da birkaçı görülüyorsa vakit kaybedilmeden veteriner hekime danışılmalıdır. Aşılı kedilerde bu belirtiler gözlemleniyorsa yine veteriner hekime başvurulması gereklidir. Erken dönemde gerçekleşen tedavi ile kedinin kurtarılma şansı da artacaktır.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?
Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Kedilerde Gençlik Hastalığının Her Yaşta Olur Mu?

Kedilerde gençlik hastalığı konusunda en çok merak edilen noktalardan biri de; yaşla ilgilidir. Yavru kediler 6-8 haftalık döneme kadar maternal antikorlar tarafından kısmen korunurlar. Ancak; 2-6 aylık olan yavru kediler için gençlik hastalığı sıklıkla görülür.

Genel olarak bu hastalık kedilerde % 50-% 90 oranında ölümle sonuçlanır. Aşı olmamış ve daha önce genlik hastalığı geçirmemiş kedilerde her hangi bir yaş aralığında bu hastalık görülebilir. Genelde pasif olarak geçer ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda enfekte olur.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Tanısı

 • Belirtiler gözlemlendiğinde veteriner hekim muayenesi şarttır.
 • Doku kültürlerinden virüs izole edilir, serolojik ve biyokimyasal testler uygulanır.
 • İshal varsa dışkı örnekleri mikroskopla incelenir. Bu gibi yöntemlerle gençlik hastalığı tanısı konur.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Tedavisi

Gençlik hastalığının tedavisinde ilk olarak kedinin ishali durdurulur ve kusmasını ortadan kaldıracak ilaç tedavisi uygulanır. Bunun için damar yolu ilaç verilebilir, özel diyet yaş mamalar yedirilebilir ve özel ilaçlar uygulanabilir.

 • Bazı antibiyotikler ve vitaminler uygulanır.
 • Kedinin yaşam alanı, yattığı yer hijyen bakımından özen ister. Bu nedenle yaşam alanında tam hijyen sağlanır.
 • Akciğerde ikincil enfeksiyon riski dikkat alınır. Eğer kedinin vücut ısısı düşerse kedi yoğun bakıma alınır ve oksijen verilir.
 • Düzenli olarak aminoasit takviyeleri yapılır.
 • İmmün sistemi destekleyecek ilaçlar kullanılır.
 • Gençlik hastalığında kediler çok fazla sıvı kaybederler. Sıvı kaybının önlenmesi için ve dengelenmesi için serum takviyesi yapılır.

Bu yöntemlerle tedavi gerçekleştirilir. Kedilerde gençlik hastalığının semptomları aynı değildir. Yani her kedide farklı semptomlar görülebilir. Bu nedenle uzman hekim muayene, tetkiklerle hastalığın semptomları için gerekli tedavileri uygular. Bunun için veteriner hekim tedavi süresince takiptedir. Kedinin gösterdiği semptomlara göre hareket edilerek tedaviye devam edilir.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Aşısı Var Mı?

Kedilerde gençlik hastalığı için aşı mevcut. Kedilere 7 ve 10 haftalık dönemde uygulanan bir aşıdır. Bununla beraber her yıl tekrar eden karma aşı kedileri gençlik hastalığına karşı korur.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Kedilerde gençlik hastalığı bulaşıcıdır. Bu hastalığı yaşayan kedilerin dışkıları yoluyla diğer kedilere kolaylıkla bulaşır. Bununla birlikte idrar, burun akıntısı ya da kan gibi vücut sıvıları yoluyla da bulaşma gösterir. Birçok dezenfektana karşı dirençli bir rahatsızlıktır.

Uzun süre o çevrede enfektif özelliğini korur. Tüm bunlar dikkate alınarak gençlik hastalığına yakalanmış kedinin diğer kedilerden ayrı tutulması önerilir. Bu hastalığın çok hızlı yayılıyor olması riski daha da büyütüyor. Bu nedenle bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır.

Kedi Sağlığı ile ilgili diğer içeriklerin için tıklayın

Kedilerde Gençlik Hastalığını Önlemek Mümkün Mü?

Kedileri tüm hastalıklarda olduğu gibi gençlik hastalığından korunması mümkün.

Özellikle kedilerin yavruluk dönemlerinde tüm aşılarının eksiksiz ve zamanında yapılması gerekir. Aşılar hastalıklara karşı en önemli koruyuculardır.

Kedilerdeki davranış ve tutumlar gözlenmelidir. Kedi normalden farklı davranışlar gösteriyorsa zaman kaybedilmeden veteriner hekime başvurulmalıdır.

Bu hastalık virüs kaynaklıdır. Bu nedenle kedilerin bağışıklık sisteminin yüksek tutulması gerekir. Bunun içinde kedinin beslenme düzenine gereken önem verilmelidir. Onun yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tüm bunlara dikkat edilirse kediyi gençlik hastalığından korumak mümkün olur.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?
Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Kedilerde Gençlik Hastalığı Ölümcül Mü?

Kedilerde gençlik hastalığı onların hayatlarını tehdit eder. Ne yazık ki yüksek oranlarda ölümle sonuçlanma olasılığı olan bir hastalıktır. Tedavisi zahmetli olduğu kadar yüksek maliyetlidir.

Tedavi belli bir süreci kapsar. Kedi için de sahibi için de bu süreç zorlayıcıdır Dolayısıyla kedi sahiplerinin tüm bunları göz önüne alarak kedilerinin aşılarını düzenli olarak yaptırmaları gerekiyor. Gençlik hastalığı tamamen evde yaşayan ve hiç sokağa çıkmayan kedilerde de görülebilir. Virüs tabanlı bir hastalık olduğu için ev kedilerinin de bu hastalığa yakalanma riski vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.