Evcil Marketim
Kedi Eğitimi

Kediler Sahiplerini Anlayabilir Mi? (Kediniz Sizi Nasıl Görüyor?)

Kedinizi sahiplenmenin verdiği mutlulukla ona kol kanat geriyor olabilirsiniz. Kedinizin gözünde ise siz onun sahibi değilsiniz, ondan daha büyük ancak onu seven bir kedisiniz. Kedilerin birbirinden farklı karakteri bulunur. Her kedide aynı davranışları görmek mümkün olmayabilir. İnsanlar gibi farklı zevklere, farklı davranışlara ve karaktere sahip olabilir. Kediler içgüdüleri gelişmiş hayvanlardır. Uzun süre birlikte yaşadığı kedi sahipleri dilinden, ses tonundan hatta davranışlarından dahi ne demek istediğini anlayabilirler. Peki, kediler sahiplerini anlayabilir mi?

Kedi Sahiplerini Ne Olarak Görür?

İngiltere’de bazı bilim insanlarının kediler üzerinde yaptığı araştırmalar sonucu, insanları kendi familyalarında olan aslan ya da kaplanlar gibi büyük kediler olarak görürler. Bu nedenle sizlerin onu sevmesi ile kendilerini daha güvende hissederler ve ailesi olarak görürler.

Kediler Sahiplerini Anlayabilir Mi?
Kediler Sahiplerini Anlayabilir Mi?

Kedi Sahiplerini Nasıl Tanır?

Tokyo Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucu kedi sahipleri karşı duyarsız olmalarının bilinçli bir davranış olduğu tespit edildi. Kediler öncelikle yapılan araştırmaya göre sahiplerine tepki vermedi.

Sonrasında ise ismiyle çağırdıkları kedilerin;

  • Göz
  • Baş
  • Kulak
  • Pati

Hareketlerinde farklılık tespit edildi. Bu durumda kedilerin istediklerinde tepki verdikleri ortaya çıkmıştır. Bu yönüyle itaatkâr olan köpeklerden daha farklı bir yapıya sahip oldukları görülmektedir. Kedilerde insanların emirlerine uymamak davranışı bulunur. Kediler sahiplerini en iyi seslerinden tanır. Aynı zamanlarda insanlardan 10 kat daha fazla koku alan canlılar olan kedilerin sizleri oldukça uzaktan bulmalarını sağlar. Peki, kediler sahiplerini anlayabilir mi?

Kediler Duygularımızı Anlayabilir Mi?

Kedilerin insana olan duyguları tahmin ettiğinizden daha fazladır. Sahiplerinin ne hissettiğini anlar ve kedi sahipleri göre davranış gösterir. Kedilerin daha az sadık gibi görülmeleri onların kendilerine ait özgür bir dünyaya sahip olmalarından kaynaklıdır. Bu durum sizleri sevmediği ya da sizi anlamadığı hissini ortaya koymaz. Sahibinin huzursuz, mutsuz ya da mutlu olduğunda kedilerin verdiği tepki oldukça farklıdır.

Kediler Bizi Nasıl Anlayabiliyor?

Kediler kelimelerin anlamı ile insanları anlamaz. Onların bazı kelimelere ses tonu ile belirlediği anlamlar vardır. Ses tonunuz, vücut hareketleriniz ve gözleriniz ona ne anlatmak istediğinizi ifade etme biçiminizdir. Ses tonundan kediler sahiplerini anlayabilir mi? Kedinizin mama ya da yemek kelimelerini kullandığınız ses tonuna göre artık mamasının geleceğini bilmesi ses tonunuzla ilgilidir. Uzmanlara göre kelimenin tam anlamını bilmedikleri belirtilse de bu durum tam olarak kanıtlanmamıştır. Kedilerin gözleri 200° açıya sahiptir. Sizden daha fazla görüş açısına sahip olup, bakışları ile birçok şeyi anlatabilir. Aynı şekilde gözlerine bakarak bir şeyler ifade etmeniz sonucu sizi anlar. Kediler oldukça güçlü gözlem yeteneğine sahip varlıklardır. Gözlem ile sizlerin günlük hareketlerini takip eder, duygu durumunuzu ve davranışlarınızı analiz eder.

Kediler Nelerden Hoşlanır?

Kediler öncelikle sıcak ortamları sever ve bolca uyumak isterler. Rahatına ve konforuna düşkün olan kediler için yumuşak ve tüylü alanlar en sevdikleri yaşam alanlarıdır. Aynı zamanda oldukça hijyenik olan kediler mama ve su kaplarının temiz olmasını ister. Kedi kumunun sürekli olarak temizlenmesi bu titiz hayvanlar için önemlidir. Kedilerin sürekli ayaklarınıza sürtünerek, kucağınızda uyuma isteği sizi ne denli sahiplendiğini gösterir. Kediler ile sahipleri arasında inatlaşmalar mümkündür.

İnatçı bir yapıda olan kedinizin en sevdiğiniz koltuğu ya da sandalyeyi belirlemesi işinizin zor olduğu anlamına gelir. O koltuğu istiyorsa artık vedalaşma zamanınız gelmiştir. Kedilerin en sevdiği şeyler arasında parlak ve hareketli materyallerle oynamak vardır. Oyun oynamak, yemek yemek, tuvalet ihtiyacını gidermek ve uzun saatler boyunca uyumak en huzurlu olduğu zaman dilimleridir.

Kediler Sahiplerini Anlayabilir Mi?
Kediler Sahiplerini Anlayabilir Mi?

Kedilerin İç Çekme Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde iç çekme tıpkı insanlardaki gibi bir durumdur. Yani istemedikleri, başarısız oldukları ve terk edildikleri zaman içlenme durumunda iç çekerler. Bu kedi dilinde of anlamına gelir. Kedilerin bazı özellikleri insanlara benzemektedir. Özellikle istedikleri şeye bakar, size bakar ve tekrar istedikleri şeye bakar. Bu durumda siz onun ne istediğini anında anlarsınız. Kedi sahipleri bir müddet sonra kedileriyle farklı bir bağ kurar.

Özellikle kaybolan kedi sahipleri bir müddet sonra bulması, gördüğünde hatırlaması oldukça şaşırtıcı ve yaşanmış olaylardır. Bebeklik döneminden itibaren ona bakan ve büyüten kişiyi annesi olarak görür. Büyük kedilerden gördüğü için onun için insanlar aslan ya da kaplandır. Aslanların ve kaplanların da yıllar sonra bakıcılarını hatırlamaları onların ne denli sadık, sahiplerine düşkün olduklarını gösterir.

Kedilerin Bizi Sevmesi İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Kedilerin bazıları insanlar gibi sevecekleri insanı seçerler. Onlara yemek vermeniz, beslemeniz köpeklerde olduğu gibi minnet duygusu oluşturmaz. Onlar için seviyorsanız zaten bunları yapmak zorundasınız mantığı vardır. Onların bu özgür ruhu sizlere aslında dürüstlüğü öğretebilir. Kedinizle aranızın iyi olması onunla ilgilenmeniz, oynamanız, hastalığında ilgilenmeniz halinde zaten iyi olacaktır.

Kediniz kendi sınırlarını belirlerken siz de belirlemelisiniz. Dostluk başka ticaret başka mantığıyla baştan bir mesafeniz olmalı. Sizlerin kaşlarınızdan, gözlerinizden, yüz hareketinizden ne dediğinizi anlamalı. Hata yaptığında ona özel bir bakış belirlemelisiniz. Bunu dozunda yapmanız tavsiye edilir.

Çünkü kedinizi fazla kızdırmanız halinde o da size aynı bakışı atacaktır. Altta kalmayan yapısıyla ona iyi davranırsanız iyi davranır, kötü davranırsanız küser ve tüm barış çabalarınız uzun süre sonuçsuz kalır. Size karşı kırıldığında yemek yemeyi dahi reddedebilir. Ona karşı sabırlı, anlayışlı ve sevgi dolu olduğunuzda kediler sahiplerini anlayabilir mi?

Kedilere Sevgimizi Nasıl Gösterebiliriz?

Kedilere sevginizi ona güzel bakarak, kedi sahipleri yumuşak ses tonuyla ve ensesini okşayarak gösterebilirsiniz. Baş ve ense bölgesinden okşanmayı seven, kucağınızdan ayrılmak istemeyen kedinize şefkatli olmanız onun kalbini kazanmanızı sağlayacaktır. Sevginin her kapıyı açacağını bilmeli ve ona yemeğini dahi verirken bunu sevgiyle yaptığınızı göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.