Evcil Marketim
KuşPapağan Türleri

Jako Papağan Özellikleri ve Bakımı

Jako Papağan

Jako Papağan gri Afrika papağanı olarak adlandırılır ve doğal ortamlarında sürü halinde yaşayan oldukça zeki kuşlardır. Zekâlarından dolayı kelimeleri aklında tutarlar ve söylenenleri çabuk kaparlar.

Jako Papağanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

Taklit yoluyla konuşmayı öğrenen bir kuş olmasının yanı sıra ülkemizde de çok popüler bir kuş türüdür.

Jako Papağanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

2022 JAKO PAPAĞANI FİYATLARI – YouTube

İnsanlarla vakit geçirmeyi ve sesli olan ortamları çok seven jakolar, yeterli ilgi görmek isterler ve ilgi görmeleri durumunda eğitilmeleri son derece kolay olur.

Jako Papağanı Genel Özellikleri

Jako anavatanı, Afrika olup Afrika’nın birçok bölgesinde yetiştirilirler. İri kuşlardan olan jakoların ortalama ağırlıkları 500 gram iken kanat boyları 50 cm’ye kadar ulaşır.

Jako Papağanı Genel Özellikleri

Genel olarak gri renkli olan jako  kuyruklarında kırmızı ve farklı renklerde görülebilmektedir.

Yavru jako papağan tüyleri koyu renk iken büyüdükçe renkleri açılır. Yavru oldukları dönemde gözleri siyaha yakın bir renkte olup gri iken yetişkin oldukça turuncuya yakın sarı renge dönüşür.

Çok zeki olan jakoların inanılmaz bir taklit yetenekleri bulunur ve doğru eğitildiklerinde bin kelime civarı kelime öğrenebilmeleri mümkündür. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan jakolar, sahiplerinden yoğun bir şekilde ilgi ve sevgi beklerler. Sosyal canlılardan olan bu papağanlar, sahiplerine çok bağlı olup yabancılara karşı sıcak davranmazlar.

Soğuğa karşı hassasiyetleri olan ve fiziksel olarak dayanıklı olan canlılardan olan jakoların ortalama yaşam süreleri 60-70 yıl kadardır.

Jako En Çok Neyi Sever?

Jako papağanları, günlük beslenme programlarında 3-5 yiyeceğin bir arada olması gereken kuşlardandır.

Jako En Çok Neyi Sever

Genel olarak mısır, pişmiş et ve haşlanmış patates severler. Çeşitli yiyecekleri rahatlıkla yiyebilen bir kuş türü olup günlük beslenmelerinde farklı yiyeceklerin verilmesinden hoşlanırlar.

Jako Papağan Evde Beslenir mi?

Jakolar, doğru eğitildikleri ve bakımlarının doğru bir şekilde yapılmasıyla evde beslenebilen bir kuş türüdür.

Jako Papağan Evde Beslenir mi

Evcil olarak bilinen bu papağanlar, bazı hareket ve davranışlarla sinirlenmelerine ve sahiplerini ısırmalarına neden olan davranışlar gösterirler.

Bu nedenle evde beslenirken dikkatli olmak ve detaylı bir şekilde huylarını öğrenmek önem taşır.

Jako Papağan Beslenmesi

Jako papağanlarının bakımlarına özen göstermenin yanı sıra beslenmelerine de dikkat edilmesi önem taşır. Ağaçların meyve ve tohumlarından beslenen jakolar, beslenmelerinde papağan yemlerinin yanı sıra meyve de kullanılabilir.

Tahılları ve fındıkları oldukça seven jakoların beslenmelerine marul ve yeşilliklerin konulması sindirim sistemleri açısından önerilmez.

Jako Papağan Beslenmesi

Sağlıkları açısından haşlanmış yumurta, tuzsuz peynir ve mısır gibi yiyecekleri sevmelerinden dolayı kontrollü bir şekilde verilmesi önemlidir. Suları her gün tazelenmeli ve temiz olmalıdır.

Yavru jakoların beslenmelerinde bebek maması tercih edilmelidir. İçeriğinde yer alan yulaf unu ve vitaminler kendileri için oldukça fayda sağlayacaktır.

Mideleri de ufak olmasından dolayı mamaların şırıngalarla azar azar verilmelidir. Ayrıca yavru olanlara yumurta sarısı verilmesi ihtiyaç duydukları protein miktarlarını karşılamaya yardımcı olur.

Jako Papağan Bakımları

Jako papağanların bakımları son derece kolay olup rahat etmeleri için mutlaka geniş bir kafeste yaşamaları gereklidir. Banyo yaptırılması genel temizlikleri için önemli olup yaz aylarında haftada 3-4 kez banyo yaptırılması önerilmektedir.

Jako Papağan Bakımları

Tırnaklarının düzenli bir şekilde kesilmesi ve mutlaka veteriner yardımı alınması önerilirken soğuğa çok dayanıklı değildirler. Bu nedenle yaz aylarında suyla oynaması fayda sağlarken kış aylarında banyo da üşütülmemesi önerilir.

Jako papağan için uygun olan nem oranı %30-50 civarı olmalıdır. Bu durumu nem üretim cihazları kullanarak sağlayabilirsiniz. Nem oranının ortamda düşmesi durumunda sürekli hapşırma, deri kuruması, kaşıntı, kafa sallama ve burun kısmında kaşıntı oluşabilir.

Jako Papağan Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Jako Papağan Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Jako satın alınmadan önce bazı detayları bilmek hem aile bireyleri hem de jakolar için faydalı olur. Satın alma sürecinde öncelikle kafesini de almanız gereklidir.
  • Kafes çevresini temiz tutmak ve beyaz bir bezle kaplayarak eve getirilmesi gereklidir.Jako papağan kafesi kesinlikle yere konmamalı ve en az yüksekliği 1,5 metre olmalıdır.
  • Sürekli yem veren ve ihtiyaçlarını karşılayan kişiyi sahibi olarak benimseyip aralarında olan bağ oldukça güçlü olur.
  • Eğitimleri sırasında ödüllendirmek önemlidir. Soğuk ve nemli ortamlardan uzak tutulması, nem ve sıcaklığın doğru olması bakımları açısından önemli olup bebek gibi ilgi verilmesi önemlidir.
  • Bu şartların karşılanması durumunda sorunsuz bir şekilde sahiplenerek bakılabilen eğlenceli bir kuş türüdür.

Jako Papağan Fiyatları

Jako papağanların oldukça zeki ve akıllı bir yapıları olmalarının yanı sıra eğlenceli tavırları bulunur.

Jako Papağan Fiyatları

İlgiyi seven ve evde beslenmelerinde bazı noktalara dikkat edilmesi gereken bir kuş türü olup piyasada jako papağan fiyatları ortalama 7000-20000 TL arasıdır.

Yavru jako papağan fiyatları da birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 8000-10000 TL arası farklılık görülebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cennet Papağanı Özellikleri ve Bakımı -Cennet Papağanı Fiyat (patigen.com)

Fiyatlarda eğitilmeleri, bakımı ve beslenmeleri etkili olurken mutlaka tüm kriterlere dikkat edilerek detaylı bilgiler alınarak sahiplenilme sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.