Evcil Marketim
KediKedi Sağlığı

Kediler Yıkanır Mı?

Kedi besleyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri kediler yıkanır mı? Sorusudur. Bazıları kedileri yıkama taraftarı iken bazıları ise kedilerin yıkanmasını doğru bulmaz. Peki, hangisi doğrudur?

Etrafınıza dikkatli şekilde baktığınız zaman pis bir kediye rastlama imkanınız oldukça düşüktür. Çünkü kediler kendilerini temizleyen canlılardır. Tükürük salgıları sayesinde kendi tüylerini yalayarak temizlerler. Kedileri çok sık yıkamamak gerekir.

Çünkü tüyleri incedir. Yıkama sonrasında tüylerini temizlemek zor olabiliyor. Kedileri bazı durumlar hariç yıkamayın. Kedinin üzerine yapışan kimyasallar veya yabancı maddeler varsa mutlaka kedileri yıkayın. Zorunluluk dışında kedilerin pek yıkanmaması tavsiye edilir.

Kediler Yıkanır Mı?
Kediler Yıkanır Mı?

Kediler Nasıl Yıkanmalı?

Kediler pek yerinde durmayı seven canlılar değillerdir. Aynı zamanda suyu da pek sevmezler. Bu yüzden kedilerin nasıl yıkanması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Kedileri yıkamak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle kedinizin az hareketli olduğu yani sakin olduğu bir zaman dilimini tercih edin.
 • Yıkama işlemi için küveti kullanın.
 • Suyun ısısına dikkat edin. Ilık bir su, kediler için doğru bir seçim olacaktır.
 • Suyu hazırladıktan sonra kedinizi küvete alın. Bu esnada muslukları kapatın. Sürekli akan bir su kediyi huzursuz edebilir.
 • Kedilere uygun olarak üretilen kedi şampuanlarından kullanın.
 • Kediye masaj yaparak güzel şekilde köpürtün.
 • Ilık su ile köpüğü durulayın.
 • Kedi havlusu ile güzelce kurulayın.
 • Kurulama işlemi için kurutma makinesi de tercih edilebilir.

Kediler banyoda pek sabit durmaz. Kaçmaya çalışabilirler. Bu gibi durumlarda önlem almak ve etraftaki tehlikeli nesneleri uzaklaştırmak gerekir.

Kedileri Yıkamak Zararlı Mıdır?

Kedileri zorunlu olmadıkça yıkamamak gerekir. Çünkü kediler dilleri sayesinde temizlik işlemlerini kendileri yerine getirir. Çoğu kişi kedilerin yıkanmasını zararlı olduğunu dile getiriyor. Kedilerin dilleri antiseptik özelliktedir. Bu sayede vücutlarında oluşan bakteri ve mikropları kısa zamanda temizlerler. Yıkama ile bu kadar etkili bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Bakteri ve virüsler yıkama ile kolay kolay ölmez. Bu yüzden bırakın kediler kendi kendilerini temizlesin. Böylece daha hijyenik ve daha sağlıklı şekilde yaşamlarını devam ettirmiş olurlar.

Kediler Hangi Durumlarda Yıkanmalı?

Kediler zorunlu olmadıkça yıkanmamalı dedik. Peki, bu zorunlu durumlar nelerdir?

Kedilerin yıkanması gereken zorunlu durumlar şunlardır:

 • Kedinin herhangi bir cilt hastalığı mevcut ise uzman hekimin önerdiği ilaçlar ile kediler yıkanmalı.
 • Kedi herhangi bir kimyasalla veya zehirli bir madde ile temas ettiyse yıkanarak zehirli madde uzaklaştırılmalı.
 • Kediler hasta ve yorgun olduğunda tüylerini yalama konusunda zorluk çekebilir. Bu gibi durumlarda kedi çok pis ise yıkanması gerekir.

Yukarıdaki maddeler kedilerin zorunlu olarak yıkanması gereken durumları işaret eder. Bu gibi durumlarda kedilerin özenli bir temizleme işlemine ihtiyaçları vardır. Çamaşır suyu ile temas eden kediler yıkanmazsa kendi kendilerini yalayarak zehirlerler. Zehirlenmeler ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

Kedileri Yıkarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Haylaz bir kediyi tek başına yıkamak zordur. Eğer imkanınız varsa tek başınıza yıkamayın. Yanınızda kediyi sakinleştirmesi ve zapt etmesi için ikinci bir kişi bulundurun. Kediler suyu sevmediği için yıkanırken size ve çevreye zarar verebilir. Bu yüzden kediyi duşa sokmadan 1 veya 2 gün önce tırnaklarını kesin. Kediler için özel üretilen şampuanlar, sabunlar ve havlular tercih edin.

Doktorun tavsiye ettiği bir ilaç varsa öncelikle nasıl uygulanması gerektiğini öğrenin. Çok sıcak veya soğuk su kullanmaktan uzak durun. Kullanılan sabunlar veya şampuanlar kedinin gözünü yakabilir. Göz ile temastan kaçının ve kedinin başını aşağıda tutun. Banyodan sonra yumuşak bir havlu ile kurulamaya dikkat edin.

Kediyi ılık bir ortama alın ve tüylerinin kurumasını bekleyin. Doğal yollar ile kuruması zor görünüyor ise kurutma makinesi tercih edilebilir. Fakat kediler bu tür aletlerin sesinden çok korkar ve ürker. Bu gibi durumlarda fazla sıcaklık ve ses vermemeye özen gösterin.

Kediler Kendi Kendilerini Temizleyebilir Mi?

Bir kediniz varsa kedinizin sürekli kendini yaladığına tanık olmuşsunuzdur. Kediler sürekli kendini yalar. Neden mi? Çünkü kendi kendilerini temizlerler. Hatta sizin onu yıkadığınızdan daha hijyenik bir şekilde kendilerini temizlerler. Bu onların doğasında vardır. Bu sayede tüylerinde biriken pislikleri kolayca vücuttan atarlar.

Kediler hijyenik olmayan bir ortama girdikleri zaman kendilerini temizlemeye ihtiyaç duyarlar. Özellikle tuvaletten hemen sonra hemen kendilerini yalamaya başlarlar. Çünkü kirlendiklerini farkında olan canlılardır. Kedilerin dilleri temizlik için özel olarak yaratılmıştır. Kediler kendilerini yalayarak hem temizlerler hem de yaralarını iyileştirirler.

Kediler Yıkanır Mı?
Kediler Yıkanır Mı?

Yeni Doğan Kediler Yıkanır Mı?

Herkesin bildiği üzere yeni doğan bir kedi yeterince temiz değildir. Üzerinde kan ve birtakım maddeler bulunur. Fakat bunlar normaldir ve kesinlikle müdahale edilmemesi gerekir. Bazıları yeni doğan yavru kediler yıkanmalı mı yoksa yıkanmamalı mı sorusunu merak eder.

Kesinlikle yeni doğan yavru kediler yıkanmamalı. Çünkü kediler için vücut ısısı oldukça önemlidir. Siz yeni doğan bir kediyi yıkarsanız onun vücut ısısını bozarsınız. Vücut ısısı düşen veya aniden yükselen bir yavrunun ölümüne neden olabilirsiniz.

Ev Kedileri Yıkanır Mı?

İster ev kedisi olsun ister sokak kedisi olsun kedilerin yıkanması pek tavsiye edilmez. Bu yüzden kedileri yıkamayın. Yıkıyorsanız bile bunu çok sık olacak şekilde tekrar etmeyin.

Kediler Neden Sık Yıkanmaz?

Çünkü kedilerin dilinde papilla adı verilen yapılar vardır. Bu yapılar hem onları temizler hem de pire gibi vektörleri yakalar. Kedileri yıkamak onlarda büyük bir travma oluşturabilir. Ayrıca kedilerin tüylerinin üzerinde yağ tabakası vardır. Sürekli yıkama bu tabakaya zarar verir. Aynı zamanda cilt problemlerine yakalanma riski artar. Kediler yıkanmayı ve suyu hiç sevmez. Tüyleri de ince olduğu için çabuk kurumaz. Bu yüzden kedileri çok sık yıkamayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.