Evcil Marketim
Akvaryum

Akvaryum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaşam ortamlarını başka canlılar ile paylaşmak isteyen insanlar, bu canlıları rahat ettirmek ve bu canlıların yaşam sürelerini olabildiğince uzun tutabilmek için çeşitli yollara başvurmaktadır. Bir canlı için en önemli şey kendi habitatında bulunup, kendi türü için uygun bir şekilde hayat sürdürmesidir.

Tatlı veya tuzlu su habitatında yaşayan canlılar için de “akvaryum” denen, canlının ihtiyacına göre de özelleştirilebilen alanlar kullanılmaktadır. Akvaryumlar, içinde yaşayan canlılar kadar insanlar için de önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu bakımdan detaylıca araştırılmasında fayda vardır. Özellikle de ilk kez canlı besleyecek, ilk kez su canlısı besleyecek ve ilk kez akvaryum kuracak kişiler için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu yazıda da akvaryum hakkında pek çok konuya değinilecek ve bilgi verilecektir.

Akvaryum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Akvaryum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Akvaryum Nedir?

Akvaryum kelimesi Latincedeki “aquarium” sözcüğünden gelmekte olup, su canlılarının yaşadığı yapay ortam, anlamında kullanılmaktadır.

Akvaryumlar; genelde balıklar olmak üzere sürüngenler, deniz memelileri, amfibyumlar, bazı omurgasızlar ve suda yaşayan bitkiler gibi, çeşitli su canlılarına ev sahipliği yapmak amacıyla tasarlanmıştır.

Akvaryumlar, genellikle cam ya da, canlılar için sağlıklı bir ortam oluşturabilecek özelliklere sahip, dirençli plastikler gibi saydam maddelerden yapılmaktadır. Bir akvaryum istenilen her türlü ebata sahip olabileceği için çeşitli yaşam alanlarında konumlandırılabilir ve bulunduğu yerde bakımı yapılabilir.

Akvaryumlar, temel parçaları haricinde birçok ek ekipmana sahip olabilmektedir. Bu ekipmanlar akvaryum sahipleri tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda seçilebileceği gibi sadece dekorasyon amaçlı da kullanılabilmektedir. Akvaryum için seçilen ekipmanlar da en az akvaryumun kendisi kadar önemlidir. Çünkü sahip oldukları parçalar veya yapım malzemeleri, ev sahibi canlılar için her zaman faydalı olmayabilir.

Peki, akvaryum canlılarının sağlıklarını korumak ve onlara mutlu bir yaşam ortamı oluşturmak için bilinmesi ve yapılması gerekenler nelerdir? Yazının ilerleyen kısımlarında tüm detaylara bir bir değinilecektir.

Akvaryum Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Canlıların; sağlıklı, keyifli bir şekilde yaşam sürdürmeleri için akvaryum seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar oldukça önemlidir. Öncelikle, akvaryumda yaşayacak canlılara uygun, rahat ve konforlu bir ortam sağlamak için ekipman ve malzeme kalitesine oldukça önem verilmelidir. Aynı zamanda Olabildiğince büyük boyutta bir akvaryum seçmekte fayda vardır. Çünkü su canlıları geniş alanlarda daha rahat yaşamaktadır. Eğer akvaryum sahibi olacak kişi ilerleyen zamanlarda yeni canlılar için de ev sahipliği yapmak isterse, büyük akvaryum seçimi çok yerinde bir karar olacaktır.

Tercih edilecek olan büyük boyutlu bir akvaryumun temizliği ve bakımı, küçük akvaryumlara göre daha kolay ve zahmetsiz olacaktır. Ayrıca akvaryum ne kadar büyük olursa, ayrılacak bütçe ve bakım maliyetinin de bir o kadar büyük olacağı unutulmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, akvaryum seçmeden önce, alınacak ve beslenecek balıkların boyutu ve türleridir. Balıkların boyutları, yetişkinlik çağlarına dek büyümektedir. Bu yüzden, akvaryum seçmeden önce mutlaka sahip olunacak ve beslenecek balıklara göre bir akvaryum alınmalıdır. Balıklar yetişkin olduklarında da rahatça akvaryuma sığabileceklerinden emin olunmalıdır. Ayrıca balıkların daha güvenli bir ortamda yaşam sürdürebilmeleri için cam kalınlığı geniş olan akvaryumlar tercih edilmelidir. Böylelikle akvaryum camlarının kırılma veya çatlama tehlikesi ortadan kalkacaktır.

Akvaryum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Akvaryum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Akvaryum Balığı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akvaryum balığı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ise sahip olunacak canlı türlerinin birbirleri ile uyum içerisinde yaşayabiliyor olmasıdır. Eğer aynı ortamda farklı türlerde balık beslenmek istenirse, bu balık türlerinin beslenme şekillerinin de farklı olacağının bilincinde olarak uygun bir akvaryum ortamı oluşturulmalıdır.

Alınacak akvaryum canlılarının hastalıklı olmadığına emin olunmalıdır çünkü hastalıklı bir şekilde alınan balıklar akvaryuma yerleştirildiğinde, hastalığın akvaryumda var olan diğer balıklara bulaşma riski de kaçınılmaz olacaktır. Bundan dolayı, balığın sağlık durumu önemli bir diğer konudur.

Akvaryum Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Akvaryum, temizliği, bakımlılığı ve sahip olduğu dekorlar sayesinde bulunduğu ortamda harika bir görünüm elde edilmesini sağlayabilir. Böylelikle başka canlılara yaşam alanı olan akvaryumlar, insanların evleri için de güzel bir dekorasyon parçası olacaktır.

Orta ve küçük boyuttaki akvaryumların içine yerleştirilecek olan dekorlar, balıkların rahat bir şekilde hareket edip yaşamasına müsaade etmelidir. Ne kadar çok dekor olursa, balıkların rahat bir yaşam sürmesi o kadar zor olacaktır.

Önem verilmesi gereken bir diğer husus ise tabanda kullanılacak olan dekorun akvaryumda bulunan her türlü canlı için uygun olmasıdır. Özellikle dip kısımlarda yaşamayı seven balıklar için oldukça dikkatli seçimler yapılmalıdır.

Denizyıldızları, vatoz yuvaları, mercanlar, yapay ve canlı bitkiler, batık gemiler ve diğer dekorlar; akvaryumun dıştan görünüşüne uygun bir tema oluşturularak yerleştirilmelidir. Bu sayede güzel bir manzara oluşacaktır.

Kullanılan dekorların kalitesine de önem verilmelidir çünkü kullanılan bazı dekorlar bir süre sonra aşınarak görüntüsü bozulmaktadır. Bu tür durumlarda sahip olunan ürünler uzun vadeli bir şekilde kullanılamazlar.

Akvaryumda kullanılan dekorların yanı sıra unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise akvaryum da ki ışık ve ısı sistemidir. Aydınlatma ve ısı ayarları, akvaryumda yaşayan her türden canlı için olabildiğince dengede ve stabil tutulmalıdır.

Akvaryum Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Akvaryum içinde yaşayan canlıların atıkları, cam yüzeylerinde gerçekleşebilecek yosunlanma, suyun içinde kalan fazla yemler ve diğer bazı etkenler akvaryumun ve akvaryum suyunun kirlenmesine sebep olmaktadır.

İnsanlar için temiz bir hava ve temiz bir yaşam alanı ne kadar önemliyse, akvaryum canlıları için de temiz bir su ve temiz bir akvaryum o kadar önemlidir. Bu yüzden akvaryumlar düzenli aralıklarda temizlenmelidir. Akvaryum büyüklüğüne bağlı olarak belirlenen süre zarflarında da su değişimi yapılmalıdır. Eğer sahip olunan akvaryum küçük ise su değişimini daha sık yapmakta fayda vardır.

Akvaryum temizliği günlük, haftalık veya aylık gibi, ihtiyaca göre, belirlenebilecek süreler içinde yapılabilir. Bu belirlenen sürelerin dışında da her gün yapılması gereken bazı temizlik rutinleri vardır. Süzgeç veya benzeri bir ekipman yardımı ile su içinde süzülen büyük atıkların toplanması bunlardan biridir.

Akvaryum içinde yaşayan canlı sayısı, türü veya akvaryum boyutuna göre temizlik sırasında kullanılabilecek ekipmanlara karar verilmelidir. Akvaryumun durumu göz önünde bulundurularak seçilen ekipmanlar, daha pratik ve doğru bir temizleme işlemi sağlayacaktır.

Akvaryum Hobisinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sağlıklı koşullar altında yapılan pek çok hobi gibi akvaryum hobisinin de çocuklar üzerinde büyük etkileri vardır.

Çocukluk dönemi; yeni yeni kazanılmaya başlanan alışkanlık ve davranışlar, yeni yeni öğrenilen değer ve sorumluluklar bakımından oldukça önemli, değerli ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde ebeveynlerin çocuklara sağlayacağı veya birlikte yapacağı hobiler, onlar için uzun vadede etki bırakıcı olacaktır. Seçilmesi gereken hobilerin, çocukların kendi kişiliklerinin ve çevreye olan duyarlılıklarının gelişmesinde rol oynaması gerekmektedir. Akvaryum hobisi de pek çok açıdan bunları sağlamaktadır. Aynı zamanda çocukların oldukça keyif aldığı bir uğraş olduğu da görülmektedir.

Akvaryum Hobisinin Çocukların Gelişimi Üzerinde Etkisi Var Mıdır?

Akvaryum hobisinin yetişkin insanlarda olduğu gibi çocuklar üzerinde de pek çok büyük etkisi vardır. Bu etkiler; çocukların bakış açılarında, dünyaya, canlılara yaptıkları analizlerde ve sorumluluk bilinci gibi pek çok konudaki gelişimlerinde yararlı olmaktadır.

Akvaryum içinde yaşayan canlıların beslenme ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesinde rol alan çocuklar, başka canlılar üzerinde empati kurmayı kolaylıkla öğrenecek ve onlara gereken değeri verecektir. Üstelik bu davranış ve düşünceler sadece akvaryum canlıları ile sınırlı kalmayarak, çocukların insanlara olan yaklaşımında da etkili olacaktır.

Akvaryum hobisi çocuk gelişimine şu açılardan fayda sağlamaktadır:

  • Hayvan ve doğa sevgisi
  • Sorumluluk bilinci
  • Planlı ve sabırlı olmak
  • Paylaşmayı öğrenmek
  • Hobi edinmek ve nitelikli zaman geçirmek

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulup değerlendirildiğinde akvaryum hobisinin çocuk gelişiminde oldukça etkili ve yararlı olduğu görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.