Evcil Marketim
KediKedi CinsleriKedi Sağlığı

Siyam Kedisi Bakımı Ve Özellikleri

Siyam kedileri Tayland yani Eski Siyam’ da tapınak bekçisi olarak kullanılmışlardır. 1884 yılında Siyam Kralı tarafından İngiltere Başkonsolosu Owen Gould’ a hediye etmiştir. Böylece bu kedi ırkı, Taylan’dan çıkıp yayılmaya başlamıştır.

Özel bir ırk olan siyam kedileri kıvrak, çevik vücut yapıları, mavi tonlarında gözleriyle güzel bir ırktır. Aynı zamanda mükemmel bir zekaya sahiptirler. Bu ırk, doğal bir ırktır. Maskeye benzer desenleri genetik sorunlar sonucu oluşmuş genlerin sonucudur.

Birçok yeni ırk ve cinsin doğmasına da yol açmıştır. Özel bir kedi ırkı olarak bilinen siyam kedileri güzellikleriyle beğeni toplarken sevecenlikleriyle de dikkat çekerler. siyam kedisi bakımı ve özellikleri de bu ırk gibi özel kriterlere sahiptir.

Siyam Kedisi Fiziksel Özellikleri

  • Çok zeki ve kıvrak olan siyam kedileri kendilerine özgü özellikler taşırlar.
  • Krem rengi, mühür, karamel ve kayısı renklerde olabilir ve kısa tüylüdür.
  • Kulakları kısa olup uçları uzundur.
  • Uzun ince kuyruk yapısı vardır.
  • Göz renkleri mavi ve mavinin tonlarıdır.
  • Ortalama olarak 5 ile 15 kilo arasındadır.
  • Siyam kedileri orta irilikte kedilerdir. Kıvrak ve kaslı bir yapıya sahiptirler.

Siyam Kedisi Kişiliği

Siyam Kedisi Bakımı Ve Özellikleri
Siyam Kedisi Bakımı Ve Özellikleri

Konuşkan bir yapısı vardı. Siyam kedileri sahipleri ve çevreleriyle sohbet etmekten çok hoşlanırlar. Onun ses tonundan mutlu, mutsuz ya da kızgın olduğunu anlamak mümkün. Zira, ses tonuyla duygularını ifade eder.

Her zaman ilgi bekleyişindedir. Sevilmeyi, okşanmayı ve oynamayı ister. Bu beklentileri karşılanmadığında strese girebilir. Yoğun stres durumlarında sağlıkları olumsuz etkilenir. Bu nedenle; onun sevgi ve ilgi beklentileri karşılanmalıdır.

Yalnız kalmayı pek sevmezler. Özellikle çalışan ailelerin siyam kedileri uzun süre yalnız kalacakları için bu onların strese girmesine neden olabilir. Akıllı ve zekidir. Sahiplerini çok çabuk anlar. Sahipleri onlarla kolay bir şekilde anlaşırlar.

Maine Coon Irkı Özellikleri İçin Tıklayın

Siyam Kedisi Beslenme

Siyam kedileri çok fazla yemek yemezler. Yani diğer bir deyişle obur kedi cinslerinden değildirler. Bu özelliğinden dolayı her zaman formda kalmayı başarırlar. Siyam kedisi sahipleri onların önüne sürekli yemek kabı sürseler dahi o bununla her zaman ilgilenmez. Bu sahiplerini üzmemelidir. Zira, yapı olarak az yemeyi severler.

Siyam kedileri yavruyken 6 ay boyunca gün içinde iki ya da üç kez beslenmelidir. Bu onların gelişimleri için gereklidir. Yetişkin dönemlerinde ise günde iki defa beslenmeleri yeterli olacaktır. Elbette beslenme düzenindeki besinlere dikkat edilmelidir. Siyam kedisinin yaşına ve kilosuna uygun mamalar seçilmelidir. Bunun yanı sıra; veteriner hekimden bilgi alınması da önerilir. Veteriner hekim kedinin sağlık durumuna, kilosuna göre uygun mama önerilerinde bulunur. Böylece siyam kedilerinin beslenmesi sağlıklı bir şekilde devam ettirilir.

Siyam Kedisi Yavru Eğitimi

Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi siyam kedilerine de yavruyken eğitim verilebilir. Yavru siyam kedilerinin eğitilmeleri kolaydır. Sahipleri gerekli adımları atarak onları hızlı bir şekilde eğitebilirler.

Tuvalet eğitimi gibi önemli eğitimler de yavruyken verilmelidir. Siyam kedileri uysal bir yapıda oldukları için tasma takmaya bile alışabilirler. Kısa sürede eğitim alan siyam kedileri alışkanlıklarına bağlıdır. Öğretilenleri unutmaz.

Siyam Kedisi Video

Siyam Kedilerinin Çevreyle ve Diğer Evcil Hayvanlarla İlişkileri

Son derece oyuncudur. Enerjik yapısıyla sürekli oyun oynayabilir. Son derece cana yakındırlar. Kısa süre içinde sahiplerine alışarak bir bağ kurarlar. Gerek yetişkinlerle gerekse çocuklarla ilişkileri çok iyidir. Duygusal yapılarıyla tanınırlar. Yaşadığı eve gelen misafirlere de dostluk ve cana yakınlık gösterirler. Kendilerini sevdirmeyi başarırlar. Zarar vermeyi sevmezler. Temas esnasında tırnaklarını içeriye çekerler.

Siyam kedisi bakımı ve özellikleri konusunda diğer hayvanlarla ilişki de önemli bir yere sahip. Siyam kedisi diğer hayvanlarla da iyi ilişkiler kurabilen bir ırktır. Diğer evcil hayvanların olduğu ortamlara kolayca alışırlar. Diğer kedi ve köpeklerle arkadaş olabilirler. Ancak; öncelikle siyam kedisinin bulunduğu ortamda kendini güvende hissetmesi gerekir. Aksi halde savunmaya geçebilir.

İlk kez başka bir hayvanla karşılaşacak siyam kedileri için öncelikle sakin ve güven veren bir ortam oluşturulmalıdır. Siyam kedisi böyle bir ortamda diğer evcil hayvanı tanıyacak ve kısa sürede ona alışacaktır.

Siyam Kedisi Bakımı

Siyam Kedisi Bakımı Ve Özellikleri
Siyam Kedisi Bakımı Ve Özellikleri

Her evcil hayvan bakımında olduğu gibi siyam kedilerinin bakımında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. siyam kedisi bakımı ve özellikleri doğrultusunda bakımı yapılmalıdır.

  • İlk sırada hijyen var. Siyam kedilerinin su ve yemek kapları düzenli olarak temizlenmelidir. Aynı zamanda suyunun her gün düzenli bire şekilde yenilenmesi gerekir.
  • Haftada birkaç kez taranması gerekir. Böylece fazla ve dökülmek üzere olan tüyleri yutmasına engel olunur.
  • Tırnak kesimi de ihmal edilmemelidir.

Aşıları ihmal edilmemelidir. Veteriner hekimin önerdiği aşı takvimine uyularak aşıları yaptırılmalıdır. Aşı, siyam kedilerinin bağışıklık sistemini korur. Vücut direncini yükseltir Bu nedenle, aşılar ihmal edilmemelidir.

Siyam Kedisi Sağlık

Siyam kedisi bakımı ve özellikleri konusunda sağlık hususuna dikkat edilmelidir. Kaslı ve çevik bir görünüme sahip olmaları sebebiyle sağlıklı bir ırk olarak bilinir. Ancak; siyam kedileri bazı kalıtsal hastalıklar taşıyabilirler. Bu kalıtsal rahatsızlıklar; kalça hastalığı, bağırsak tümörü, kronik hastalık, lenfoma gibi hastalıklardır.

Bu tür kalıtsal rahatsızlıkların engellenebilmesi için ilk olarak testlerinin yapılması gerekir. Bununla beraber, iyi ve sağlıklı beslenme, uygun çevre koşulları, iyi bir bakımla sağlık sorunları engellenir. Düzenli olarak veteriner hekim muayenesi de siyam kedisinin sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir.

Siyam Kedileri Yaşam Süreleri

Siyam kedileri kaslı ve çevik hayvanlardır. Az yiyerek zayıf kalmalarına karşın güçlü bir yapıları vardır. İyi bakılan, sevgi dolu bir yuvada yaşayan siyam kedileri ortalama olarak 11 ile 15 yıl arasında değişen yaşam süresine sahiptirler.

siyam-kedisi

Siyam Kedisi Fiyatları

Bu ırk kedilerin 2022 yılı fiyatları 2.000 lira ile 3.500 lira arasındadır değişimin sebebi göz rengi tonu, tüy yapısı ve renk yoğunluğudur .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.