Evcil Marketim
AkvaryumAkvaryum BalıklarıBalık Bakımı

Flower Horn

Flowerhorn balık

Flower Horn balık cinsi ile ilgili pek çok konu oldukça merak edilmektedir. Renklerinden ve görünümlerinden dolayı akvaryum balıkları arasında en çok tercih edilen balık cinslerinden biridir.

Flowerhorn Akvaryumu Nasıl Olmalı?!! (Flowerhorn Bakımı ve Özellikleri Flower Horn Üretimi) – YouTube

İlginç görünümleri ve kendine has karakterleri vardır. Tek başına beslendiğinde bakım işlemleri oldukça kolaydır. Diğer balık türlerine göre ise oldukça uzun ömürlüdür. Flowerhorn balıkları yaklaşık 8 ile 10 sene arasında yaşam sürebilmektedir.

Büyüme hızları ise oldukça etkilidir. Kısa süre içerisinde çabuk bir şekilde büyümektedir. 1 yaşına kadar her ay yaklaşık olarak 2 santimetre kadar büyüyebilmektedir. Flowerhorn balıkları 30-40 santimetreye ulaştıklarında daha büyük akvaryuma ihtiyaç duyarlar.

Flower Horn Üretimi

Flower Horn Üretimi

Flowerhorn balık türünün üretimi de oldukça merak edilmektedir. İstenilen renkte Flower Horn balık yavru elde edebilmek için, üretimi yapılacak balıkların ebeveynleri ile aynı renkte olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde yavruların rengi sizin için bir sürpriz olur.

Balık üretimi için sıcaklık 28 santigrat derece, pH 7.0 civarında olmalıdır. Balığın günde birkaç defa kaliteli yemlerle beslendiğine ve suyun temiz olduğuna sık sık dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Flower  üretiminde en büyük problem dişi balığı erkeğin saldırısından korumaktır. Bunun için akvaryumunda mutlaka saklama alanlarının olması gerekir. Bazen dişi balık üremeye hazır olmadığı halde erkek balık çiftleşmek ister ve dişiyi rahatsız eder.

Flower Horn

Bu gibi durumlarda akvaryumu ağla ikiye bölmek böyle bir durumu önlemekte işe yarayabilir. Balıkların birbirini görmesi bazı zamanlarda üremeyi tetikleyebilir.

Ağı hiç kaldırılmadan Horn balık türünün üremesini gerçekleştirebilirsiniz. Ağın yakınına büyük yassı bir taş koyun ve akvaryumdaki diğer dekorları ortadan kaldırın. Bu sayede dişinin yumurtalarını başka bir yere koymasını önlersiniz. Dişi balık yumurtalarını döktüğünde kaya parçasını erkeğin tarafına koyun. Yumurtaların kolayca döllenebilmesi için de erkeğin tarafından kaya parçasına doğru akıntı oluşturulması gerekir. Bu sayede kolaylık üretimlerini sağlayabilirsiniz.

Flower Horn Çeşitleri

Flower Horn Çeşitleri

Flower Horn balığı çeşitleri oldukça farklılık gösterir. Pek çok renkte Flowerhorn balık türünü bulabilirsiniz. Cinsiyetleri de farklılık göstermektedir. Erkekle dişi arasında belirgin farklar yoktur. Üremeye hazır olan balıklarda dişinin kalın yumurtlama tüpü ve erkeğin papillası belirgin hale gelir. Genç balığı elinize alarak ters çevirin ve göğüs kafesinden cinsel açıklığına doğru parmağınızı nazikçe bastırarak ilerletin. Eğer balığın cinsel açıklığından şeffaf bir sıvı geliyorsa o balık erkektir. Hiçbir şey gelmiyorsa elinizdeki balık dişidir.

İlginizi çekebilir: Axolotl-Aksolotl-fiyatı- özellikler- Bakımı-beslenmesi- (patigen.com)

Flower Horn Ne Zaman Kafa Yapar?

Flower Horn Ne Zaman Kafa Yapar?

Flower Horn balık türleri ile en merak edilen konulardan biri de ne zaman kafa yaptıklarıdır. Diğer balık türlerine göre görünümleri oldukça farklı olan Flower  balıklarının baş üzerinde bir kafa bulunur.

Yavru balıklar 10-12 cm olduğunda kafaları irileşmeye başlar. Bazen 4 santimetre olduklarında kafa yapmaya başladıkları görülür. Bundan daha küçük boylarda ise kafalarında belirgin bir irileşme olmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.