Evcil Marketim
Kuş

Sultan Papağanı Genel Özellikleri ve Bakımı

Evde kuş türü hayvan beslemek isteyen insanlar için ilk tercih edilen türlerden birisi sultan papağanıdır. Ancak sultan papağanı beslemek isteyenler için tam olarak bilgi sahip olmak gerekir. İnsancıl yönüyle aile ortamına ve bireylerine kısa sürede uyum sağladığı bilinen sultan papağanı hakkında merak edilen soru işaretlerini giderelim. Sultan papağanı genel özellikleri ve bakımı nasıl olur merak edenler için bu yazıyı okuyun.

Sultan Papağanı ve Malzemeleri satın almak için sayfamızın sağ altındaki iletişim kısmından arayarak yada WhatsApp mesaj kısmından iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz .

Sultan Papağanı

Sultan papağanı sempatik tavırlara sahip olan, insancıl ve bakımı en kolay olan kuş türlerinden bir tanesidir. Çok iyi bakılmış bir sultan papağanının 15 ila 17 yıl yaşadığı edinilen bilgiler arasındadır. Kökeni Avusturalya olan sultan papağanı en kolay eğitilen tür diyebiliriz. Peki, sultan papağanı genel özellikleri ve bakımı nasıl olur? Nasıl beslenir veya nasıl konuşur? Cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Bu başlıklar altında inceleyelim.

Sultan Papağanı Genel Özellikleri ve Bakımı
Sultan Papağanı Genel Özellikleri ve Bakımı

Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sultan papağanı sahiplenenler bakımı hakkında oldukça endişeli oluyorlar. Hâlbuki diğer kuş türlerinden daha az zahmetli bir bakım serüvenine sahiptir. Sultan papağanı genel özellikleri ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için öncelikle belirtilmeli ki bakımı oldukça kolay bir türdür. Bakım konusunu ele aldığımızda ilk dikkat edilmesi gerekilen papağanınızın tırnağı ve gagası olmalıdır.

Bu bakım kapsamında tırnağı uzadıkça yani rahatsız edici bir seviyeye geldiği zaman kesmek, gagası içinde kafesine gaga taşı koymak yeterli olacaktır. Sultan papağanını yıkamaya gerek yoktur. Papağan banyoluğu papağanın yıkanma ve serinleme ihtiyacını giderir. Tüylerini ıslatması için gerekli bir şey olup her yerden temin etmesi kolaydır. Banyo zamanı sürecinde kafesi rüzgâr alan veya soğuk bir alandan uzaklaştırın.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar için tıklayın

Sultan Papağanı Özellikleri Nelerdir?

Sultan papağanının diğer kuş türlerinden ayıran bazı özellikleri vardır. Bu özellikler hem ayrıcı hem de bakım süreci boyunca işinize yarayacak bilgi niteliğindedir. Birçok insan sultan papağanını sahiplenmeden önce veya sahiplendikten sonra sultan papağanı genel özellikleri ve bakımı nasıl olur bunu merak eder.

İşte sultan papağanının bilinmesi gerekilen bazı özellikleri şöyledir;

 • Oyun oynamayı çok severler. Özellikle sert oyuncaklar ile (top vb.) eğlenirler.
 • Sultan papağanları evde yetiştirilen diğer papağan türlerine göre evcilleştirmeye daha yatkındırlar.
 • Özellikle konuşma aşamasında zor eğitilirler. Hatta birçoğu konuşmak yerine uzun ötüşler sergilemeyi tercih eder.
 • Yaşam alanları doğa olsa bile insanlara çabuk alışır ve onlarla yaşamayı severler.
 • Davranış şekilleri ve hareketleriyle insanlara bir şeyler anlatmaya çalışırlar.
 • Çığlığa benzer sesler çıkarıyorsa ortamdan rahatsızlık duyuyorlardır.
 • Ayaklarında tüy bulunmayan sultan papağanları ilk olarak soğuk havayı ayaklarında hisseder.
 • Doğada veya açık alanda uzun süre uçma yeteneğine sahiptir.

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Sultan papağanlarında diğer kuş türlerine göre cinsiyet ayrımı yapmak biraz daha zorlayıcıdır. Ancak yöntemler ile cinsiyet ayrımı yapmak mümkündür. Halk arasında bilinen yaygın özelliği dişi olan sultan papağanlarının sabit ve kibar bir ses ile ötüşü, erkek olan sultan papağanlarının ise kapı ziline benzer uzun ötüşler sergilediğidir. Kanatlarının rengi ile de ayrım yapılabilir. Ancak en net sonucu DNA testi ile öğrenebilirsiniz.

 • DNA testi ile cinsiyet belirleme yöntemini veterinerlerde yapabilirsiniz. Özellikle egzotik hayvanlar ile ilgilenen veteriner klinikler size yardımcı olacaktır.
 • Ses ile cinsiyet ayrımı yapma yöntemini telefon veya teknolojik uygulamalar ile sağlayabilirsiniz.
 • Kanat altı tekniği ile cinsiyet ayırt etme yöntemini evde kendi gözlemleme sonucunuz ile kendiniz papağanınızın cinsiyetini belirleyebilirsiniz.

Sultan Papağanı Konuşur Mu?

Sultan papağanı diğer papağan türlerinin aksine zor konuşan bir türdür. Hatta çoğu sultan papağan konuşmaz ya da sadece birkaç kelime konuşabilir. Genellikle 3. Aydan sonra konuşabilirler. Konuşmasalar bile enteresandır ki bazı kelimenin anlamlarını öğrenebilirler. Bu özelliklerin dışında sultan papağınınız konuşmuyorsa bile dişisi veya erkeği illa ki uzun ötüşler sergileyecektir. Bu onların binevi iletişim şekli yani konuşma anlayışıdır.

Sultan Papağanı Konuşması Videosu

Sultan Papağanı Davranış Özelikleri Ne Anlama Gelir?

Sultan papağanı özellikle tüyleriyle size mesaj verebilir. Bu yüzden göz takibini kesmemek her an takipte olmak gerekir.

İşte sultan papağanının tüyleriyle size verdiği mesajlar şöyledir;

 • Sultan papağanı tüylerini geriye doğru yatırmış ise huzursuz bir halde olduğu mesajını verir.
 • Sultan papağının tüyleri havaya doğru ise rahat ve huzurlu bir halde olduğu mesajını verir.
 • Tüylerinin dışında aniden çığlık atar gibi ses çıkarıyorsa bulunduğu ortamdan rahatsız olduğu anlamına gelir.
 • Kafesinde veya tüneğinde sağ sol hızlı hızlı yürüyüp geliyorsa heyecanlandığı anlamına gelir.
 • Ağzını uzun süre gıcırdatıyorsa ortamın fazla sıcak olmasından kaynaklandığı bilinir.
  Sultan Papağanı Genel Özellikleri ve Bakımı
  Sultan Papağanı Genel Özellikleri ve Bakımı

Sultan Papağanı Nasıl Beslenir?

Evde beslenen sultan papağanı türleri için hazır vitaminli yemler dışında evde kendinizde ek takviye yapabilirsiniz. Ancak midelerinin çok küçük olduğunu hesaba katarak verilen besinler sıklıkla ve fazla miktarda verilmemelidir. Evde sultan papağanına verebileceğiniz besinler; darı çeşitleri, tuzsuz çekirdek, tuzsuz fıstık, taze meyve ve sebze çeşitleri. A vitamini almaları için havuç ve domates gibi besinler verilebilir.

Sultan Papağanı Türleri Nelerdir?

Sultan papağanı cinsinde evde beslenecek 6 farklı tür bulunur.

Bunlar şöyledir;

 • Lutino sultan papağanı sarı ve beyaz renge sahiptir. Yanak bölgesinde turuncu benekler yer alır.
 • Albino sultan papağanı albino oluşu nedeniyle vücut renkleri beyaz, gözleri ise kırmızı renktedir.
 • Pearl (inci) sultan papağanı olarak adlandırılan türde kanat renkleri iki renkten oluşur. Bu renkler anne babaya göre değişiklik gösterebilir.
 • Cinnamon (tarçın) sultan papağanı yanak kısımlarında turuncu beneğe sahip vücut rengi olarak açık gri tonlara sahiptir.
 • Pied (alaca) sultan papağanı beyaz ve gri renge sahiptir.
 • Normal grey (gri) sultan papağanı koyu gri renge sahip olup yanak bölgesinde turuncu benekler bulunur.

sultan-kusu

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan papağanı 2022 yılı fiyatları 400 lira 2.500 lira arasında değişmektedir bu değişimlerin sebepleri evcillik durumu, konuşma durumu, rengi ve el beslemenesine alışkın kişilerler iletişim kurma durumlarıdır .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.