Evcil Marketim
Akvaryum BalıklarıBalık Bakımı

Oranda Japon Balığı Bakımı ve Özellikleri

Oranda Japon Balığı Bakımı ve Özellikleri

Oranda Japon Balığı Bakımı ve Özellikleri itibari ile en popüler Japon balık türlerindendir. Birçok kişi Japon balığı bakmak ister. Çünkü bakımı çok zor olan bir hayvan değildir. Bu yüzden herkes tarafından tercih edilir.

Oranda Japon Balığı – Google’da Ara

Hatta çocuklar tarafından bile bakılması çok tercih edilir. Çok severek baktığımız oranda Japon balığı en belirgin özelliği başının üstündeki şapka benzeri bezedir. Bu beze 3 ya da 4 aylık olduğu zaman belirginleşmeye başlar. Fakat tamamen belirgin değildir. Tamamen belirgin olabilmesi için 1-2 yaşlarında olması gerekir. Bu beze ve balık 2-2.5 yaşlarında tam olarak gelişmiş olur.

Oranda Japon balığı büyük ve tombul vücuda, parlak pullara ve bir çift uzun kuyruk yüzgecine sahiptir. Sırt yüzgeci haricinde tüm yüzgeçleri çiftler halindedir. Çeşit çeşit renklere sahiplerdir. Metalik, kırmızı, siyah, koyu kahverengi, kırmızı- beyaz, mavi ya da benekli yapıya sahiplerdir. En popüleri beyaz vücutlu ve kırmızı şapkalı olanıdır.

Nazik bir tür olması sebebi ile yeni başlayanlara tavsiye edilmez. Yani ilk defa balık bakacak iseniz bu balık türünü bakmanızı tavsiye etmeyiz. Daha kolay bakabileceğiniz bir balık ile başladıktan sonra oranda Japon balığı bakmanız çok daha kolay olacaktır.

Kirli suya ve soğuk suya pek tahammülleri yoktur. Şapkası kirlilik, bakteriler ve mantarlar yüzünden hasta olmasına sebep olur. Bu kısma yerleşen parazitler balığınızın direncini düşürüp hastalığa sebep olacaktır.

Oranda Japon’u Nasıl Beslenir?

Oranda Japon’u Nasıl Beslenir

Oranda Japon balığı hepçil bir balık olması sebebiyle hemen hemen her taze, donmuş ya da hazır yem yiyebilirler. Oranda Japon balığı besin ihtiyaçlarını karşılamanın en kolay yolu Japon balığı yemi kullanmak ve ek besinlerle yem çeşitliliği avantajları vardır.

Balık yemleri haricinde ek besin olarak canlı ya da donmuş artemia, kan kurdu, su piresi ya da tubifex kurdu gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Balığınız böylelikle çok daha sağlıklı bir yaşam sürecektir. Dondurulmuş ya da kurutulmuş diye endişe etmeyin balığınız için bu ek besinler faydalıdır. Çünkü canlı besinlerde hastalığa sebep olan bakteriler bulunabilmektedir.

Oranda Japon balığı şapkası sebebiyle yemi görmekte zorluk çekebilirler. Bu yüzden beslenmesi için biraz daha fazla zaman ayırmak gerekir.

Oranda Japon’u Nasıl Doğurur?

Oranda Japon’u Nasıl Doğurur

Oranda Japon’u nasıl doğurur konusunda tüm balık besleyen kişilerin merak konusudur. Oranda Japon’u yumurta bırakarak ürer. 5-6 balık bir arada üretilebileceği gibi daha büyük gruplar da oluşturabilir. Doğa da ilkbaharda üredikleri için akvaryumda bu ortamın taklit edilerek yapılması gerekiyor. 5-6 balık için 80 litre kadar su olması gerekir.

Erkek ve dişilerin üreme öncesi birkaç hafta diğerinden ayrılması gerekir. Bu sayede her iki balığın da üreme isteği arttırılmış olur. Ayrıca balıkların canlı yem ile beslenmesi de üreme isteklerin de artış gösterecektir.

Tüm akvaryum içlerinde elodea gibi bitkiler bulundurulmalıdır. Bu bitkiler canlı olmak zorunda değiller. Yapay bitkiler de kullanılabilir. Dişi balık yavrularını bu gibi yerlere bırakmayı tercih eder.

Su sıcaklığını yavaş yavaş 11 santigrat dereceye getirmek gerekir. Sonradan kademeli olarak yükseltmek gerekir. Tabii günde 2 santigrat dereceden fazla yükseltmemek gerekir. Yumurtlama 20-23 santigrat derece arasında olmalıdır. Dişi balık 2-3 saat içinde binlerce yumurtayı dağınık şekilde akvaryuma bırakır.

Oranda Japon’u Ne Yer?

Oranda Japon’u Ne Yer

Diğer akvaryum balıklarına oranla iri yapılı balıklar oldukları için çok ince toz haline getirilmiş ya da küçük yemler ile beslenmeleri doğru değildir. Yemler daha büyük boyutlarda olması gerekir.

Haftada bir kez canlı yemler verilmelidir. Yavru üretimi düşünülmüyor ise günde bir kez yemlemek yeterlidir.

Oranda Japon’u Ne Kadar Büyür?

Oranda Japon’u Ne Kadar Büyür

Japon balığının ömrü de boyu da son derece uzundur. Gerekli yaşam koşulları sağlandığı takdirde 20 santimetre ile 30 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Bu oranlar değişiklik göstermektedir. Sağlık sorunları ya da yaşam koşulları gibi sebeplerden de boylarında değişiklik gösterir.

Oranda Japon Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

 

Oranda Japon Balığı Hangi Balıklarla Yaşar

Japon balığı kendi gibi yavaş yüzen balıklarla yaşamayı tercih ederler. Onlarla aynı ortamı paylaşabilir, aynı besinleri yiyebilirler. Torba gözlü Japon balığı ve black moor Japon balığı ile aynı akvaryumu rahatlıkla paylaşabilirler.

İlginizi Çekebilir: Gecko (patigen.com)

Eğer bir oranda Japon balığı sahiplenme konusunda kesin karar verdiyseniz hemen WhatsApp butonuna basarak bizden hızlıca temin edebilirsiniz. Ayrıca patigen.com adresimizden de bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İNSTAGRAM HESABIMIZI İNCELEYİN.